Wsparcie dla seniora

Emocje towarzyszą nam każdego dnia, seniorzy miewają różne stany emocjonalne, narzekają na starzenie się, na brak siły, na kolejne choroby, które ich dotykają. Na co dzień mają swoje przyzwyczajenia, rytuały, swój sposób i styl życia, jednak wraz z wiekiem, pojawia się coraz więcej myśli i strachu o własne życie, zdrowie oraz coraz częściej wyłaniające się ograniczenia. Co zatem możemy zrobić, aby wspomagać stan psychiczny podopiecznego? Przede wszystkim być obok i wspierać. Trudno określić jeden sposób wsparcia taki, aby uniwersalnie pomagał każdej osobie, ale spróbujemy podpowiedzieć, jak działać aby senior otrzymał wsparcie.

Rozmowa
Codzienna porcja rozmowy z seniorem zdecydowanie może poprawić jego nastrój. Wiadomo, zdania wymieniamy z nim na co dzień, ale dla wzmocnienia efektu współpracy między Tobą a podopiecznym, warto rozmywać częściej i warto postawić na jakość tej rozmowy. Zwróćmy uwagę na stan psychiczny seniora i dostosujmy ją do emocji jakie przeżywa. Starajmy się, aby rozmowa przebiegała w spokojnej atmosferę, starajmy się nie oceniać a wspierać emocje.

Słuchanie
Ważne, aby nie tylko rozmawiać, ale i potrafić wysłuchać seniora. Wysłuchać jego rozterek, problemów i obaw. Weźmy również pod uwagę, żeby zadbać o odpowiednią atmosferę podczas rozmowy. Warto wyłączyć telewizor, wyciszyć telefon, tak aby okazać zainteresowanie oraz, aby nasz podopieczny miał możliwość skupienia nad tym, co chciałby nam przekazać. Czasem nie musimy nawet odpowiadać, możemy wspólnie pomilczeć, ale również okazać wsparcie i zainteresowanie.

Czas
Starajmy się poświęcić podopiecznemu odpowiednią ilość czasu. Może też zadbać o to, aby przebywał jak najmniej sam, np. zamieńmy chwile czytania w samotności, na czytanie razem, zaproponujmy wspólne oglądanie filmów czy zagranie w jego ulubioną planszówkę lub zagrajmy w karty. Może rozwiążmy razem krzyżówkę lub jeśli senior ma siły, zarządźmy wspólne sprzątanie. Możemy razem poćwiczyć lub pograć w kalambury.

Zadbaj o relacje
Nie od dziś wiadomo, że starsi ludzie często narzekają na samotność, na brak towarzystwa, na to, że za rzadko widują się z ludźmi. Seniorzy będąc młodszymi, nie raz często spotkali się ze znajomymi, wychodzili do teatru czy kawiarni. Wiadomo, istnieją telefony, ale one nie są w stanie zastąpić kontaktu fizycznego. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście odwiedziny bliskich bądź wizyty poza domem, jednak nie każdy podopieczny może czuć się na siłach do wychodzenia na zewnątrz, wówczas na ratunek może przyjść współczesna technika. Możemy np. udostępnić im możliwość korzystania z telekonferencji, wtedy będą mogli spotkać się „w realu” zarówno z rodziną jak i ze znajomymi. Możemy również pomóc im wykupić spektakl teatralny, który mogą obejrzeć online.
Możemy również zaproponować rodzinie i znajomym seniora, aby przysłali do niego list, wnuki laurkę czy kolorowy obrazek. Senior na pewno się ucieszy i przede wszystkim poczuje się doceniony.

Świeże powietrze
Przewietrzenie organizmu jest ważne, ważny aby organizm mógł się dotlenić na co dzień. Wiadomo, że zimą musimy szczególnie uważać zarówno na siebie, jak i seniora, ale pamiętajmy, że warto wyjść na zewnątrz chociaż na chwilę, na krótki spacer po okolicy. Chwila na świeżym powietrzu może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm, zarówno w kwestii fizycznej jak i psychicznej.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest próbowanie zrozumienia seniora, wsparcie i okazanie zainteresowania.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!