Wsparcie seniora

Emocje towarzyszą nam każdego dnia, seniorzy wraz z wiekiem miewają różne stany emocjonalne, narzekają na starzenie się, na brak siły, na kolejne choroby, które ich dotykają. Na co dzień mają swoje przyzwyczajenia, rytuały, swój sposób i styl życia, jednak w okresie pandemii wiele się zmieniło, pojawił się strach o własne życie i zdrowie, ograniczenia, doszły zakazy.
Zatem co możemy zrobić , aby wspomagać stan psychiczny podopiecznego? Przede wszystkim być i wspierać. 
 
Trudno określić jeden sposób wsparcia taki, aby uniwersalnie pomagał każdej osobie, ale spróbujemy podpowiedzieć, jak działać aby senior otrzymał wsparcie.
 
Rozmowa 
 
Codzienna porcja rozmowy z seniorem zdecydowanie może poprawić jego nastrój. Wiadomo, zdania wymieniamy z nim na co dzień, ale w tym trudnym okresie warto rozmywać częściej i warto postawić na jakość tej rozmowy. Zwróćmy uwagę na stan psychiczny seniora i dostosujmy ją do emocji jakie przeżywa. Starajmy się, aby rozmowa przebiegała w spokojnej atmosferę, starajmy się nie oceniać a wspierać emocje. 
 
Słuchanie
 
Ważne, aby nie tylko rozmawiać , ale i potrafić wysłuchać seniora. Wysłuchać jego rozterek, problemów i obaw. Weźmy również pod uwagę , żeby zadbać o odpowiednią atmosferę podczas rozmowy. Warto wyłączyć telewizor, wyciszyć telefon, tak aby okazać zainteresowanie oraz aby nasz podopieczny miał możliwość skupienia nad tym, co chciałby nam przekazać. Czasem nie musimy nawet odpowiadać, możemy wspólnie pomilczeć, ale również okazać wsparcie i zainteresowanie.
 
Czas
 
Starajmy się również poświecić podopiecznemu odpowiednią ilość czasu, może zadbajmy o to , aby przebywał jak najmniej sam. Zamieńmy chwile czytania w samotności, na czytanie razem, zaproponujmy wspólne oglądanie filmów czy zagranie w jego ulubioną planszówkę lub zagrajmy w karty. Może rozwiążmy razem krzyżówkę lub jeśli senior ma siły zarządźmy wspólne sprzątanie. Możemy razem poćwiczyć lub pograć w kalambury.
 
Zadbaj o relacje 
 
Nie od dziś wiadomo, że starsi ludzie często narzekają na samotność, na brak towarzystwa, na to, że za rzadko widują się z ludźmi, w tym trudnym czasie kontakty są dość ograniczony. Seniorzy często spotkali się ze znajomymi, wychodzili do teatru czy klubu seniora. Wiadomo, istnieją telefony, ale one nie są w stanie zastąpić kontaktu fizycznego. Wówczas możemy wspierać ich techniką idącą do przodu, starajmy się udostępnić im możliwość korzystania z telekonferencji, wtedy będą mogli spotkać się „w realu” zarówno z rodziną jak i ze znajomymi. Możemy również pomóc im wykupić spektakl teatralny, który mogą obejrzeć online. 
 
Możemy również zaproponować rodzinie i znajomym seniora, aby przysłali do niego list, wnuki laurkę czy kolorowy obrazek. Senior na pewno się ucieszy i przede wszystkim poczuje się doceniony.
 
Świeże powietrze
 
Przewietrzenie organizmu jest ważne, ważny aby organizm mógł się dotlenić na co dzień. Wiadomo, że żyjąc w czasach koronawirusa musimy uważać zarówno na siebie jak i seniora, a także na ludzi w naszym otoczeniu, ale pamiętajmy, aby wyjść chociaż na chwilę, na krótki spacer w odludnione miejsce. Chwila spaceru może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm, zarówno w kwestii fizycznej jak i psychicznej.
 
Pamiętajmy , że najważniejsze jest próbowanie zrozumienia seniora, wsparcie i okazanie zainteresowania. Pomóżmy w tych ciężkich czasach przetrwać trudne chwile oraz wspierajmy emocje. Przeżyjmy razem te trudne chwile, wirus zniknie a my wrócimy do normalności

Szybki kontakt!
+
Wyślij!