Wielkanoc w Niemczech – blog – opiekunka.gowork.pl

Informacje o Niemczech – Wielkanoc

W Niemczech, tak samo jak w Polsce obyczaje świąteczne mają swoją wieloletnią tradycję, którą ludzie starają się przekazywać z pokolenia na pokolenie. Święta Wielkiej Nocy to drugie bardzo ważne święto dla chrześcijan i tak samo jak w Polsce jest obchodzone z rodziną przy świątecznym stole.

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi w Niemczech organizuje się jarmarki, tzw. Ostermärkte, gdzie sprzedawane są świąteczne przysmaki i ozdoby.  Przygotowaniom do Wielkanocy, towarzyszy również przystrajanie gałązek w wazonach kolorowymi wydmuszkami. Zdarza się też, że przystrajane są krzewy i drzewka w ogrodach. To symbol budzącego się życia, ale także zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. 

Dzieci natomiast własnoręcznie przygotowują ozdoby, głównie koszyczki do których Zajączek Wielkanocny włoży łakocie. To właśnie Zajączek Wielkanocny jest głównym symbolem tych Świąt. Swoją popularnością dorównuje Świętemu Mikołajowi. To właśnie Zając Wielkanocny zgodnie z tradycją przynosi pisanki, czekoladowe zajączki, słodycze i inne drobne upominki, które następnie chowa w ogrodzie.

Wielkanoc w Niemczech zaczyna się od Wielkiego Piątku. Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy i wyciszenie, dlatego nazywany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy.

W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych. Poświęcony ogień towarzyszy wiernym przez całe Święta. Zwyczaj ten sięga czasów przedchrześcijańskich i symbolizuje przepędzenie zimy i zapewnienie urodzaju. Jednakże jako tradycja chrześcijańska, ogień symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa.

W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna na pamiątkę Zmartwychwstania. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Po śniadaniu dzieci szukają poukrywanych w ogrodach oraz domach łakoci, które wcześniej zostawił dla nich Zajączek Wielkanocny. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami – najczęściej czekoladkami lub innymi łakociami.

W Poniedziałek Wielkanocny w miejscowości Traunstein organizowana jest konna procesja Świętego Jerzego. Prowadzi ją herold a za nim podążają przebrani w historyczne stroje jeźdźcy. W widowisku biorą udział także kobiety ubrane w ludowe stroje oraz przedstawiciele władz miasta zasiadający w otwartych powozach. Główną postacią procesji jest natomiast św. Jerzy, który jest patronem jeźdźców, rolników, koni i bydła. Procesja odprawiana  jest po to, by pobłogosławić konie i bydło. Błogosławieństwo ma przynieść zdrowie oraz pomyślność dla rolników i ich gospodarstw.

Poniedziałek jest również dniem odpoczynku, wyciszenia, to czas odwiedzania rodzin oraz bliskich. Niemcy nie obchodzą Śmigusa – Dyngusa.

Słowniczek Wielkanocny:

Das Osterfest – Święta Wielkanocne

Das Ostern – Wielkanoc

Das Osterei – pisanka

Der Osterhase – zając wielkanocny

Das Osterlamm – baranek wielkanocny

Die Karwoche – Wielki Tydzień

Der Gründonnerstag – Wielki Czwartek

Der Karfreitag – Wielki Piątek

Der Karsamstag – Wielka Sobota (inaczej: Ostersamstag)

Der Ostersonntag – Niedziela Wielkanocna

Der Ostermontag – Poniedziałek Wielkanocny

Die Auferstehung – zmartwychwstanie

Die Osterspeisen – potrawy wielkanocne

Die Auferstehung – zmartwychwstanie

Die Fastenzeit – post

Das Geschenk – prezent

verstecken – chować

bemalen – malować

schmücken – ozdabiać

Szybki kontakt!
+
Wyślij!