Niemieckie Potrawy Wielkanocne – blog – opiekunka.gowork.pl

Przepisy dla opiekunki – potrawy Wielkanocne

Kuchnia naszych sąsiadów w dużej  części przypomina polskie menu. Jest ona dość kaloryczna i ciężka, ale za to bardzo smaczna. Na niemieckich świątecznych stołach nie brakuje tradycyjnych potraw. Dla Niemców bardzo ważna jest jakość produktów i sprawdzone receptury.

Przede wszystkim na świątecznym niemieckim stole nie może zabraknąć jajek, głównie faszerowanych kawiorem. Modne są również jajka podawane z różnymi sosami oraz mięsami. Kolejną, wielkanocną potrawą, a także dekoracją, jest ser biały, który formuje się na kształt jajek. W okresie wielkanocnym w niemieckich domach pojawiają się także zupy: dyniowa i kminkowa.

Ważne miejsce w jadłospisie niemieckim zajmują różnego rodzaju mięsa: boczek, pieczona szynka, kiełbasa, pieczeń wieprzowa. Przygotowywane są one wedle rodzimych receptur. Oprócz tego wspaniale smakuje tradycyjna ryba, zarówno wędzona jak i pieczona.

Najbardziej znaną potrawą wielkanocną jest  zrobiony z surowego mięsa wieprzowego, świeżej papryki, cebuli i natki pietruszki hackepeter, który wygląda jak nasz polski tatar.

Na wielkanocnym stole pojawia się również pieczywo, głównie chleb orzechowy, który spożywany jest z głównymi potrawami.

Niemcy, podobnie jak Polacy uwielbiają wszelkiego rodzaju słodkości, dlatego w Wielkanoc nie może zabraknąć tradycyjnych owocowych strudli, babek drożdżowych z rodzynkami, serników. Co dziwne Niemcy lubują się również w knedlach oraz musli owocowym.

Podajemy przepis na tradycyjną, drożdżową babę wielkanocną z rodzynkami. Jest bardzo wyrośnięta i puszysta. Polecamy serdecznie.

Składniki:

  • 3 – 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 21g suchych drożdży
  • 6 żółtek
  • 1 całe jajko
  • szczypta soli
  • 1 szklanka mleka
  • pół szklanki cukru
  • 125g masła rozpuszczonego i przestudzonego
  • 150g rodzynek
  • kilka kropli aromatu cytrynowego

Do misy miksera lub dużej miski przesiać mąkę, dodać drożdże, żółtka, całe jajko, masło, cukier, mleko oraz szczyptę soli. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać (można to zrobić ręcznie lub specjalną końcówką z hakiem robota kuchennego). Na koniec wsypać rodzynki oraz aromat. Wymieszać ponownie. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto wyjąć i jeszcze raz wyrobić. Formę z kominem natłuścić i wysypać bułką tartą. Ciasto przełożyć do formy, przykryć i ponownie odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Piec w temp. 170 stopni przez ok. 30 minut (aż patyczek wetknięty w babę będzie suchy). Nie piec zbyt długo bo ciasto będzie za suche.

Babkę można polukrować (pół szklanki cukru pudru roztarta z 2 – 3 łyżkami ciepłej wody lub soku z cytryny).

Smacznego 🙂

Szybki kontakt!
+
Wyślij!