Choć temat wydawać może się błahy, w rzeczywistości jest bardzo poważny. Upadki to jedna z głównych przyczyn hospitalizacji, a u osób po 65 roku życia jedna z głównych przyczyn śmiertelności. Po 65 roku życia upadek statystycznie przydarza się co dziesiątej osobie, natomiast po ukończeniu 90 lat, ryzyko upadku wynosi już blisko 35 procent.
Konsekwencje upadków
Konsekwencje upadków są różnorodne i często poważne. Upadek u osób starszych kończy się urazami kończyn i urazami głowy, które wymagają hospitalizacji. Często dochodzi do stłuczeń i urazowych uszkodzeń mózgu. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest złamanie szyjki kości udowej, które bardzo często kończy się zgonem pacjenta – około 10% pacjentów umiera w ciągu 2 miesięcy po urazie, a od 14 do 36% umiera w ciągu roku po wypadku. Upadek może więc kosztować seniora życie, dlatego tak ważne jest, aby upadkom zapobiegać.
Przyczyny upadków
Przyczyny upadków dzielimy na chorobowe i zewnętrzne. Do przyczyn chorobowych zwiększających ryzyko upadku zalicza się chorzenia takie jak:
– choroby neurologiczne;
– choroby sercowo – naczyniowe;
– choroby zwyrodnieniowe narządu ruch;
– choroby metaboliczne;
– choroby układu moczowo – płciowego;
– problemy natury psychicznej (lęki, depresja).
Do przyczyn zewnętrznych należą:
– słabe oświetlenie;
– nieodpowiednie obuwie;
– nieodpowiednie podłoże (śliskie, mokre lub takie, o które łatwo zawadzić);
– łazienka nie przystosowana do potrzeb seniora;
– nieodpowiednie umeblowanie domu.
Zapobieganie upadkom
O ile nie mamy wpływu na to, z jakimi schorzeniami zmaga się nasz senior, o tyle możemy zadbać o to, aby wyeliminować lub chociaż zminimalizować czynniki zewnętrzne, które są przyczyną upadków. W tym celu zależy zadbać o:
Odpowiednie oświetlenie mieszkania
Z wiekiem zmysł wzroku słabnie, seniorzy po prostu kiepsko widzą. Dlatego należy wymienić żarówki na mocniejsze, doświetlić światłami bocznymi zacienione miejsca i zadbać o oświetlenie nocne – np. lampki led, które nocą pomogą trafić podopiecznemu do łazienki.
Odpowiednie obuwie
Buty seniora muszą mieć antypoślizgową podeszwę, nie może być ona zbyt gruba, senior musi czuć przez nią podłoże. Powinny być zapinane na rzepy lub sznurowane, aby dobrze trzymały stopę i były w stanie dopasować się do niej. Koniecznie musi być to obuwie zakryte, ze sztywnym zapiętkiem, aby stopa nie wysuwała się z buta.
Zabezpieczenie podłoża
Z mieszkania podopiecznego usuwamy wszelkie dywaniki i chodniki, o które mógłby zawadzić stopą. Starsze osoby często nie podnoszą stóp, ale szurają nimi po podłodze, wtedy o zawadzenie nietrudno. Powierzchnie nie mogą być śliskie, po umyciu warto wytrzeć je do sucha albo dopilnować aby senior nie poruszał się po nich bez asysty. Śliskie podłogi (np. w łazience) można zabezpieczyć matami antypoślizgowymi.
Przystosowanie łazienki do potrzeb seniora
Do upadków w łazience najczęściej dochodzi podczas wchodzenia lub wychodzenia z wanny, dlatego warto zamienić wannę na prysznic – najlepiej z płaskim brodzikiem, bez progu. Pod prysznicem warto zamontować uchwyty i specjalny stołek, na którym senior może usiąść podczas mycia.
Odpowiednie umeblowanie domu
Sprawdzi się zasada „im mniej, tym lepiej”. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby senior nie musiał poruszać się między poziomami, upadki ze schodów są częste i niebezpieczne. Niebezpieczne są wszelkie różnice poziomów i progi – jeśli jest to możliwe, należy je usunąć. W dalszej kolejności należy usunąć z otoczenia wszelkie chwiejne meble i elementy wyposażenie – kwietniki, lekki stoliki i półeczki itp, bo senior będzie miał odruch chwytania się tego, co stoi najbliżej, dobrze by więc było, aby były to solidne meble, będące w stanie udźwignąć jego ciężar. Należy pozbyć się też niepotrzebnych bibelotów, które senior może próbować ratować podczas upadku. Niebezpieczne są także wszelkie kable i przewody, trzeba zagospodarować je tak, aby podopieczny nie zawadził o nie nogą. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, warto zamontować uchwyty ułatwiające poruszanie się.
„