Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek jest dniem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Po licznych imprezach, defiladach oraz zabawie, przychodzi czas wyciszenia i postu. Tradycja nakazuje, by w tym dniu należy najeść się do syta różnego rodzaju smakołyków i słodyczy. Najpopularniejszym przysmakiem są pączki i faworki zwane również chrustami.

Tłusty Czwartek obchodzony jest również w Niemczech i nosi nazwę Fetter Donnerstag. W ostatni czwartek karnawału, kiedy Polacy zajadają się pysznymi pączkami w Niemczech rozpoczyna się huczny karnawał uliczny – "Weiberfastnacht". Historia tej imprezy wywodzi się z 1824 roku, kiedy z zabaw i świętowania korzystali tylko mężczyźni. Jednak kilka praczek przerwało ten zwyczaj i również wyszły na ulicę, aby hucznie obchodzić karnawał. Tradycja zachowała się do dnia dzisiejszego. Co roku w ostatni czwartek przed Popielcem kobiety przebierają się w barwne stroje i wchodzą do ratuszy miast, aby obciąć urzędnikom krawaty, które uznawane są za symbol władzy. W zamian otrzymują klucz do bram miasta, który z kolei symbolizuje przejęci władzy i rozpoczęcie panowania.

Karnawał najchętniej świętują mieszkańcy landu Nadrenia-Północna Westfalia, w każdym miasteczku odbywają się defilady, po ulicach chodzą poprzebierani mieszkańcy, a dzieci mają wolne od szkoły.

W Tłusty Czwartek jemy dużo, słodko i tłusto. Jednak nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na taką rozpustę. Do tego grona na pewno zaliczają się osoby na diecie lub chore na cukrzycę. Ale czy w ten jedyny dzień w roku nie możemy trochę pofolgować? Oczywiście, że możemy! Wszystko trzeba zrobić z głową, aby sobie nie zaszkodzić. Dietetycy nawet osobom zdrowym zalecają jedzenie maksymalnie 4 pączków w ciągu dnia i na pewno nie jednego po drugim. Pochłonięcie dużej ilości pączków wiąże się z ryzykiem dużej niestrawności. Poniżej kilka rad jak przeżyć Tłusty

Czwartek, bez narażania swojej diety i zdrowia:

  1. Pamiętaj o pożywnym śniadaniu – Jeśli planujesz dziś pozwolić sobie na pączki, zjedz śniadanie lżejsze, za to bogate w błonnik.
  2. Poszukaj zdrowszych, choć słodkich alternatyw – Zamiast pączków i faworków, zjedz dużą porcję słodkich owoców (np. banany, winogrona, mango)
  3. Zamiana – postaraj się zamienić tłuste i smażone smakołyki na np. pieczone pączki.
  4. Nie jedz słodkości na noc – jeżeli zdecydujesz się na pączka, to zjedz go w ciągu dnia, postaraj się nie dostarczać organizmowi cukru przed snem.

Nie oszukujmy się nie będziemy w stanie z pączka czy faworków zrobić dietetycznej i zdrowej przekąski. Jednak możemy je trochę zmienić, aby cieszyć się Tłustym Czwartkiem, bez obciążenia dla naszego organizmu.

Na koniec podajemy krótki przepis na „Lekkie faworki” :

Składniki:

2 żółtka

200 g mąki

100 g jogurtu naturalnego

1 łyżeczka cukru waniliowego

pół łyżeczki soli

Przygotowanie: Wszystkie składki (oprócz mąki), zmiksować na gładką masę. Następnie dodać mąkę i ręcznie ugnieść ciasto (jeżeli ciasto za bardzo się klei należy dodać mąki). Odstawiamy na chwilę cisto (ok. 15 minut) następnie należy je rozwałkować oraz pokroić w paski i zakręcić. Gotowe faworki rozkładamy na blasze i pieczemy w temp. 180, ok. 10 – 15 minut. Składniki przewidziane są na ok. 30 – 40 sztuk. Na koniec wystudzone faworki posypać cukrem pudrem.

 

 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!