Silvesterbräuche in Deutschland
Już niebawem będziemy świętować Sylwestra i Nowy Rok. Niezależnie od tego, czy bojkotujemy huczne imprezy na kanapie z kieliszkiem szampana, czy organizujemy doroczną domówkę w gronie znajomych, każdy z nas chce w jakiś sposób zaznaczyć wyjątkowość tego przełomowego wieczoru.
W Polsce z Sylwestrem nie wiążą się właściwie żadne szczególne tradycje. Każdy świętuje na swój sposób, a jedynym utartym zwyczajem jest toast o północy i strzelanie petard. W Niemczech wygląda to nieco inaczej. Zwyczaje u naszych zachodnich sąsiadów przypominają nasze andrzejkowe wróżby. Sylwestrowy wieczór uznawany jest za idealny czas do tego, by „zajrzeć w przyszłość”.
Stąd właśnie wzięła się tradycja lania ołowiu (Bleigießen). Pełni dokładnie taką samą rolę, co lanie wosku. Ołów topiony jest na łyżeczce nad świecą, a następnie wylewany do wody. Otrzymana figura jest wróżbą na przyszły rok.
Kolejnym zwyczajem jest obdarowywanie przyjaciół pewnego rodzaju talizmanami (Glücksbringer). Do takich przedmiotów przynoszących szczęście należą świnki (Glückschweinchen) z marcepanu lub porcelany. Talizmanem może być również koniczynka (Kläblatter) lub figurka kominiarza (Schornsteinfeger).
W Niemczech dużą popularnością cieszą się także noworoczne przysmaki, takie jak: zupa z soczewicy, symbolizująca obfitość, bułeczki w kształcie świńskiego ryjka przynoszące szczęście oraz wieńce noworoczne, wykonane z ciasta drożdżowego.
Międzynarodowym zwyczajem są fajerwerki (Feuerwerke). Wypuszczane są w niebo wraz z wybiciem północy. Wbrew pozorom mają one dość długą historię. Ich początkiem był zwyczaj hałasowania, bębnienia, bicia w dzwony w sylwestrową noc dla odpędzenia złych duchów. Dziś są raczej manifestacją radości z nadejścia Nowego Roku.
Niezależnie od sposobu świętowania, najważniejsze to rozpoczęcie Nowego Roku z radością, w gronie przyjaciół i rodziny…
„