Stres w pracy opiekunki

Czujesz się zmęczona, osłabiona, bez siły do życia? Jesteś wyczerpana i nic Cię nie cieszy? A może cierpisz z powodu lęków, które Cię prześladują? Odczuwasz tęsknotę i osamotnienie, wydaje C się, że nikt Cię nie rozumie i ze wszystkim jesteś sama? Być może cierpisz na CSS – Caregiver Stress Syndrome czyli Zespół Stresu Opiekuna. 

CSS – co to takiego? 

Caregiver Stress Syndrome czyli Zespół Stresu Opiekuna to jednostka chorobowa, która pojawia się wskutek długotrwałego stresu związanego z ciężką, wyczerpującą psychicznie i fizycznie pracą opiekunki. Na CSS zapadają opiekunowie z różnym stażem pracy. Jedni chorują już na początku, kiedy źródłem stresu jest zderzenie z nieznaną dotąd rzeczywistością, innych CSS dopada w wyniku długotrwałego zmęczenia. Zespół Stresu Opiekunki może się pojawić się na każdym etapie pracy. 

Zespół Stresu Opiekuna – objawy i powikłania

Objawy CSS nie są charakterystyczne i łatwo pomylić je ze zwykłym zmęczeniem, a nawet lenistwem. Opiekunom cierpiącym na CSS często wydaje się, że za mało się starają, że nie nadają się do tej pracy, że nie mają kompetencji by zajmować się seniorem. Do objawów CSS należą bowiem: zmęczenie, wycieńczenie, smutek, poczucie wyobcowania, zalęknienia, niewiara we własne możliwości, poczucie winy i nieradzenia sobie z obowiązkami, bezsilność i poczucie beznadziejności. 

Takie objawy przypominają inne choroby o podłożu emocjonalnym, np. depresję czy nerwicę. 

Choć CSS sam w sobie nie jest groźną chorobą, może przyczyniać się do rozwoju innych dolegliwości. Osoby żyjące w ciągłym stresie są narażone nie tylko na wspomniane choroby o podłożu psychicznym, osłabieniu ulega też ich układ odpornościowy, mogą więc chorować o wiele częściej niż Ci, którzy nie odczuwają długotrwałego stresu. Stres bardzo silnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia (nadciśnienie, choroby serca) i układu pokarmowego (np. owrzodzenie żołądka). 

Stres – co on nam mówi?

Na początku warto zaznaczyć, że stresu nie da się uniknąć, a to, że się pojawia, nie jest niczym złym. Stres jest reakcją naszego organizmu na to, co aktualnie się z nami dzieje. Jest informacją, którą nasz organizm wysyła, aby uświadomić nam w jakim położeniu się znajdujemy. Stresu nie należy lekceważyć, warto natomiast uświadomić sobie skąd się o bierze i co nam sygnalizuje. Stres to komunikat, który musimy umieć odczytać. Poprzez stres nasze ciało mówi: „Hej! Zwolnij, odpocznij. Zrzuć z siebie trochę obowiązków.”. Kiedy czujemy się zestresowani, warto na chwilę się zatrzymać i odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co ja mogę dla siebie zrobić?”.

Jak radzić sobie ze stresem – szukaj przyczyny 

Pierwszym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie skąd wziął się stres, co mnie stresuje?, a następnie zająć się likwidacją przyczyny. Jeśli źródłem stresu jest zmęczenie – odpocznij. Jeśli stresujesz się, bo np. senior choruje na przypadłość, o której nic nie wiesz, postaraj się uzyskać wiedzę. Boisz się nieznanego? – daj sobie czas na wdrożenie się w nowe obowiązki, z każdym dniem będzie łatwiej.

Sposoby na stres

Najlepsze sposoby na stres to te, które działają. Dla każdego może to być coś innego. Jednych relaksuje rozmowa, inni wolą być sami. Jednych uspokaja książki, inni idą pobiegać. Nie ma uniwersalnych sposób na radzenie sobie ze stresem, gdyż to to bardzo indywidulana kwestia. Pewne jest jednak, że aby nie poddać się stresowi, musisz zachować równowagę między pracą, a odpoczynkiem. Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie pracować 24 godzony na dobę. Dbaj o siebie i swój czas na relaks. Masz prawo do snu, do odpoczynku, do czasu spędzonego w samotności. Tylko zachowanie balansu pozwoli Ci zachować pełnię sił, a to ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla podopiecznego. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!