Wybieramy okulary dla seniora

Z wiekiem zmysły ulegają osłabieniu. Wzrok i słuch stają się coraz słabsze, uszy i oczy „zużywają się” wraz z upływem życia. Dodatkowo seniorzy zapadają na różnorakie choroby oczu i często potrzebują okularów, a te wybierać trzeba z rozsądkiem. 

Dlaczego wzrok słabnie?

To, że z wiekiem widzimy coraz gorzej, jest procesem zupełnie naturalnym. Wraz  z upływem lat wzrok słabnie i jest to proces, którego nie da się odwrócić. Nasze oczy tracą zdolność akomodacji, oczy tracą zdolność przystosowania się do widzenia z różnych odległości, co z kolei sprawia, że ostrość obrazu słabnie. Na stan wzroku mają wpływ również inne czynniki, należy do nich styl życia i sposób „używania oczu” (osoby, które pracują przed monitorem lub wykonują prac ę, która wymaga skupiania wzroku na małych elementach, są bardziej narażone na wady wzroku w podeszłym wieku), dieta, geny i ogólny stan zdrowia. Nie bez znaczenia jest również używanie okularów, zwłaszcza gdy są one nieodpowiednio dobrane, a tak zdarza się przede wszystkim wtedy, gdy okulary kupujemy samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem okulistą. 

Choroby oczu 

Na pogorszenie się stanu wzroku mają wpływ również choroby oczu. Seniorów dotyka starczowzroczność i starcza nadwzroczność (zaburzenie widzenia z różnych odległości), jaskra, która jest nieuleczalną chorobą nerwu wzrokowego i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, zaćma, która często towarzyszy cukrzycy oraz zwyrodnienie plamki żółtej, kiedy plamka żółta znajdująca się na siatkówce oka ulega degradacji, choroba ta często towarzyszy zmianom miażdżycowym. 

Kiedy do lekarza? 

Wskazaniem do tego, aby senior odbył wizytę u lekarza jest każde pogorszenie widzenia i zmiany w ostrości widzenia, a także wszelkie zmiany w gałce ocznej. Niepokoić powinny wszelkie plamki i zmętnienia, wrażenie, że na oku widoczna jest błona zasłaniająca gałkę. Objawem świadczącym o chorobach oczu mogą być również  bóle głowy. Każdy z tych objawów powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Jak wybrać okulary dla seniora?

Okulary dla seniora powinny być przede wszystkim dostosowane do jego potrzeb. Kupowanie okularów bez konsultacji z lekarzem, poza salonem optycznym, może  przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepsze okulary dla seniora  to po prostu takie, które  odpowiadają jego potrzebom. 

Dla seniorów wskazane są okulary bezogniskowe, które obejmują szerokie pole widzenia. Badania pokazują, że wśród osób po 80 roku życia, które nosiły właśnie takie okulary, ryzyko upadku zmalało o 40%. 

Design jest zwykle dla osób w podeszłym wieku mało znaczący, ale nie zmienia to faktu,  że seniorzy mogą sami decydować o tym, jakie okulary chcą nosić, warto pozostawić im wybór, jeśli tylko mają ochotę go dokonać.  

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!