Senior na wózku – co to znaczy dla opiekunki?

W ogłoszeniach o pracę pojawia się czasem informacja, że podopieczny porusza się na wózku inwalidzkim. Co taka informacja oznacza dla opiekunki? Czy można z niej wywnioskować jakiej pomocy na co dzień on potrzebuje i jaki jest stopień jego niepełnosprawności? Dziś opowiadamy o specyfice pracy z seniorem na wózku.

Skąd ten wózek?

Na podstawie tylko jednej informacji podanej w lakoniczny sposób „senior na wózku” trudno wywnioskować w jakim stanie zdrowia jest podopieczny, przyczyn takiego stanu zdrowia może być bowiem wiele. Z zupełnie innym stanem zdrowia będziemy mieć do czynienia, gdy na wózku zasiądzie zdrowy do tej pory starszy pan, który uległ wypadkowi i ma szansę na powrót do sprawności, a z zupełnie inną, gdy senior zaczyna korzystać z wózka po udarze czy z powodu ogólnego osłabienia różnymi chorobami.

Czy bać się wózka?

Czy praca z podopiecznym na wózku jest trudniejsza? Tu znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stan zdrowia osoby poruszającej się na wózku może być naprawdę bardzo różny, a jej dom może być w różnym stopniu dostosowany do potrzeb chorego, w końcu różne mogą być też wózki. I tak podopieczny, który ma niesprawne nogi, ale jest ogólnie w dobrym stanie zdrowia może okazać się niemal samodzielny. Może mieć wózek z napędem elektrycznym, którym sam będzie w stanie sterować, a więc i samodzielnie poruszać się po mieszkaniu, a nawet poza nim. Jeśli jest w dobrym ogólnym stanie zdrowia może potrzebować tylko niewielkiej pomocy przy transferach wózek-łóżko, wózek-toaleta czy wózek-prysznic. Zupełnie inaczej będzie wyglądać sytuacja opiekunki, która ma pod opiekę osobę z kilkoma schorzeniami, których niepełnosprawność jest wynikiem.

Dom dostosowany do potrzeb

Domy niemieckich seniorów często dostosowane są do potrzeb podopiecznych. Znajdują się w nich specjalne pochylnie dla wózków, czasem też windy i podnośniki. Udogodnienia dotyczą też łazienek i toalet. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze opieka nad osobą, która nie porusza się samodzielnie wymaga zwiększonej pracy fizycznej i jest w tym zakresie po prostu cięższa. Zajmując się osobą na wózku musimy zadbać o zdrowie jej i swoje własne, gdyż np. niewłaściwe podnoszenie czy transferowanie podopiecznego może być przyczyną urazów kręgosłupa opiekuna. Ważna jest tu nie tyle siła, co technika podnoszenia.

Zasady, których trzeba przestrzegać

Główną zasadą, której musimy przestrzegać opiekując się seniorem jest dbanie o bezpieczeństwo jego i własne. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi na naukę podnoszenia i transferowania. Wszelkie podnoszenia i przenoszenia powinny angażować siłę mięśni, nie mogą być pracą kręgosłupa. Jeśli tylko jest taka możliwość przenosząc chorego korzystaj z podnośnika lub pomocy osób trzecich. Jeśli nie, pamiętaj aby chorego dźwigać zawsze na ugiętych nogach, z pozycji kucania,a nie pochylając się do przodu.

Musisz też zawsze pamiętać o zabezpieczeniu wózka, na którym siedzi chory, hamulcem. Rób to zawsze, niech wejdzie Ci to w nawyk. Uważaj na to zwłaszcza podczas transferów i spacerów, niezabezpieczony wózek może się przewrócić a nawet zjechać z chodnika wprost pod nadjeżdżający samochód.

Pamiętaj też, że wózek inwalidzki jest dla inwalidy czymś w rodzaju przedłużenia ciała, rzeczą bardzo osobistą i tak należy go traktować. Nie służy np. do wożenia zakupów, nigdy nie wykorzystuj go do innych celów niż przewożenie seniora.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!