Seksualność osób starszych jest tematem tabu, ale w pracy opiekunki seniora to temat ważny i trudny. I właśnie dlatego trzeba o nim mówić.

Pewne powiedzenie mówi, że człowiek przeżywa szok związany z seksem dwa razy w życiu. Pierwszy raz, gdy dowiaduje się, że jego dzieci już „to” robią, a drugi raz, gdy orientuje się, że jego rodzice jeszcze „to” robią. Seksualność osób starszych jest tematem tabu, ale w pracy opiekunki seniora to temat ważny i trudny. I właśnie dlatego trzeba o nim mówić.

80latek myśli o seksie

Człowiek jest istotą seksualną przez całe swoje życie. Badania pokazują, że tylko 20% 70latków całkowicie rezygnuje z aktywności seksualnej, a 80% 80latków twierdzi, że seksualność nadal jest dla nich ważna. Seniorzy mają marzenia i fantazje erotyczne, odczuwają popęd płciowy, który nierzadko realizują. Wśród osób po 60 roku życia, aktywni seksualnie częściej są mężczyźni, którzy rzadziej niż kobiety narzekają na spadek libido.

Seks a zdrowie

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdrowi ludzie, nawet Ci w podeszłym wieku, pozostawali aktywni seksualnie, choć istnieją schorzenia i przypadłości, które mogą uniemożliwiać bądź utrudniać współżycie. U kobiet najczęściej są to problemy związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy, a u mężczyzn problemy z erekcją.

Właściwie nie istnieją choroby, które zmuszałyby pacjenta do abstynencji seksualnej, choć przy chorobach układu krążenia (np. po zawale) warto skonsultować się z lekarzem przed powrotem do współżycia. Sam stosunek seksualny nie powinien być niebezpieczny dla zdrowia, natomiast stosowanie leków na potencję warto omówić z lekarzem prowadzącym.

Samotność trudna rzecz

Wśród seniorów wiele jest osób samotnych. Statystycznie mężczyźni żyją krócej, a wdowieństwo częściej dotyczy kobiet. Samotne starsze panie najczęściej narzekają na poczucie samotności i niezaspokojone potrzeby emocjonalne. Brakuje im rozmów, czułych spojrzeń i gestów. Panom częściej doskwiera brak seksu.

Seksualność podopiecznego a trudności w pracy opiekunki

Choć wydawać by się mogło, że seksualność podopiecznego to jego prywatna sprawa, a opiekunka nie ma z tym nic wspólnego, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Opiekunki często narażone są trudności wynikające z seksualności osoby, którą się opiekują.

Opiekunka jako obiekt seksualny

Opiekunka może stać się dla podopiecznego obiektem seksualnym. Często jest jedyną osobą spoza rodziny, z którą chory ma kontakt. Jest od seniora dużo młodsza, zdrowa i niemal na pewno wydaje mu się atrakcyjna seksualnie. To może sprawiać, że senior zacznie traktować ją jak obiekt westchnień. Może emocjonalnie zaangażować się w taką relację, „zakochać się” i oczekiwać odwzajemnienia uczuć, w tym także bliskości fizycznej. Nierzadko zdarza się, że podopieczni prawią opiekunkom komplementy, rzucają w ich stronę dwuznaczne komentarze, a nawet składają niemoralne propozycje, onanizują się przy nich i próbują dotykać.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji wyraźnie zaznacz swoje granice. Mów, że nie życzysz sobie takich zachować czy komentarzy. Kiedy sytuacja się powtórzy bądź stanowcza i nie bój się mówić wprost co czujesz i myślisz. Gdyby to okazało się nieskuteczne porozmawiaj z bliskimi seniora lub z kimś z jego otoczenia (np. z lekarzem), osoba z zewnątrz może mieć na niego większy wpływ. Pamiętaj, że każde zachowanie seksualne, które jest dla Ciebie nieprzyjemne (np. głośne komentowanie twojego ciała, dotykanie, obmacywanie) to molestowanie seksualne, które jest przestępstwem.

Zaspokajanie seksualnych potrzeb chorego

Opiekunki zaspokajają wiele potrzeb seniora. Dbają o jego zdrowie, dietę, odpoczynek i zapewniają atrakcyjne spędzanie czasu. Niektórym seniorom wydaje się więc, że powinny spełniać wszelkie ich potrzeby, także seksualne. Na forach dla opiekunek pojawiają się wpisy, a w których panie żalą się, że seniorzy proponują im seks, albo proszą, żeby opiekunka zaprosiła do domu prostytutkę. Musisz wiedzieć, że prostytucja w Niemczech jest legalna, to czy spełnisz prośbę podopiecznego pozostaje więc kwestią moralności.

Opiekunka jako świadek

Będąc opiekunką seniora, spędzasz z nim mnóstwo czasu. Chcąc czy nie chcąc, możesz być świadkiem różnych reakcji jego ciała i różnych zachowań seksualnych, zwłaszcza, że pacjenci są w różnym stopniu świadomości.

Opiekunki najczęściej skarżą się na to, iż podczas czynności higienicznych zdarza im się obserwować erekcję. Może to być zarówno niekontrolowany wzwód jak i reakcja na świadomość, że opiekunka dotyka miejsc intymnych chorego. Są to sytuacje trudne, w których wykazanie się profesjonalizmem jest ogromnie istotne. Najczęściej nie ma w nich winy seniora, organizm reaguje tak, a nie inaczej. I tak należy to traktować. Nie warto dodatkowo zawstydzać chorego, który i tak czuje się zażenowany.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!