Seniorzy często zamknięci są w czterech ścianach domu. Kiepski stan zdrowia i niepełnosprawność sprawiają, że trudno im opuścić własne mieszkanie. Jeśli jednak zajmujesz się podopiecznym, który jest mobilny zabierz go w podróż!

Seniorzy często zamknięci są w czterech ścianach domu. Kiepski stan zdrowia i niepełnosprawność sprawiają, że trudno im opuścić własne mieszkanie. Jeśli jednak zajmujesz się podopiecznym, który jest mobilny (porusza się o kulach, przy balkoniku lub na wózku) zabierz g w podróż! Nie musi być daleka, a może sprawić mu wielką frajdę.

Dalekie wyprawy

Na prawdziwą wycieczkę mogę sobie pozwolić nieliczni. Rzadko zdarza się, że opiekunka zajmuje się podopiecznym, który jest na tyle sprawny intelektualnie i fizycznie, że chce i może wyjechać na prawdziwe wakacje, choć nie jest to niemożliwe. Zdarza się, że podopieczny to osoba stosunkowo młoda, która w skutek choroby czy wypadku straciła sprawność fizyczną i potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Nie ma przeszkody, aby zmieniła ona miejsce pobytu jeśli opiekun pojedzie wraz z nią. Dlatego niektórym opiekunkom zdarza się wyjechać z podopiecznym na wakacje, nawet zagraniczne. Biura podróży mają w swojej ofercie propozycje przygotowane specjalnie dla osób starszych, warto z nich korzystać.

A może sanatorium?

Niemcy, a zwłaszcza Bawaria, słyną ze wspaniałych uzdrowisk. Sanatoria te przygotowane są na pobyt kuracjuszy o różnym stanie zdrowia i samodzielności. Jest oczywiście możliwość, aby senior przyjechał do uzdrowiska ze swoim opiekunem. Pobyt na turnusie to świetny sposób na  podreperowanie stanu zdrowia oraz na odpoczynek, zarówno dla podopiecznego, jak i dla opiekunki.

Co ciekawe, na niemieckich kuracjuszy czekają też polskie sanatoria. Ich zaletę jest stosunkowo niska cena i wysoka jakość świadczonych usług.

Podróż po okolicy

Większość seniorów wymagających opieki nie jest jednak sprawna na tyle, aby wyjechać gdzieś daleko. Jeśli jednak podopieczny korzysta z wózka inwalidzkiego warto zabrać go na wycieczkę na najbliższej okolicy. Może to być dla niego podroż nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie. Może uda Wam się odwiedzić miejsca, w których senior bywał w młodości, a podopieczny zyska okazję do zobaczenia takich miejsc jak jego szkoła czy miejsce, w którym kiedyś pracował. Może okazać się, że będzie to dla niego piękna, sentymentalna wyprawa, a Ty przy okazji poznasz okolicę.

Choćby do ogrodu

Jeśli i taka podroż jest dla podopiecznego zbyt wymagająca, postaraj się zabrać go raz na jakiś czas choćby do ogrodu czy na balkon. Zmiana otoczenia potrzebna jest każdemu, a świeże powietrze ma niebagatelny wpływ na stan zdrowia.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!