Rynek pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Rosnące zapotrzebowanie na opiekunki w starzejącym się społeczeństwie

Niemieckie społeczeństwo jest społeczeństwem starzejącym się, a co za tym idzie coraz więcej osób starszych potrzebuje opieki. Dzięki temu otwiera się rynek dla Polek, które poszukują pracy w Niemczech.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, opublikowanych przez „Die Welt”, liczba osób skazanych na zapewnienie im opieki i na finansową pomoc państwa, tylko w przeciągu jednego roku wzrosła o 5 %, z 392 tys. w 2009 roku do 411 tys. w 2010 roku.

W roku 2013 statystyki w tym zakresie cały czas rosły i mowa tu tylko o pensjonariuszach domów opieki żyjących z zasiłków socjalnych. Państwowe wydatki na opiekę wynoszą ponad 3,4 mld euro, a w 2050 roku potrzeby mogą sięgać nawet do 2 bln euro. W sumie, opieki wymaga dziś 2,4 mln osób. Szacuje się, że w 2050 r. liczba ta wzrośnie do 4,7 mln, co oznacza, że będzie to co 15 mieszkaniec Niemiec.

Jest to poważny społeczny problem, któremu Niemcy muszą stawiać czoła, ponieważ sytuacja na pewno nie zmieni się z dnia na dzień. Problem, niestety, jedynie będzie się pogłębiać.

Kto jest poszukiwany na stanowisko opiekuna osób starszych w Niemczech

Seniorzy w Niemczech potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Są to osoby starsze, często niedołężne, potrzebujące pomocy zarówno przy podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych, jak również w prowadzaniu domu.

Dużym problemem jest również fakt, że osoby poszukujące opiekunki to osoby samotne, które potrzebują towarzystwa i ciepła rodzinnego. Często są to ludzie, których więzi rodzinne przez lata zostały nadszarpnięte. Wielopokoleniowe rodziny przestały istnieć. Lukę, jaką zostawiły lata błędnej polityki rodzinnej, wypełniają dziś głównie Polki, te „brakujące córki”- mówi Werner Tigges, pedagog socjalny i polityk, przewodniczący Federalnego Związku Agencji Opieki (BHSB).

Według badań Niemieckiego Instytutu Badań Stosowanych nad Opieką Zdrowotną (DIP), 1,5 mln ludzi w Niemczech korzysta z opieki w domu, 10% tej liczby, to opiekunki z Polski. Polki są bardzo chętnie zatrudniane, ponieważ mają opinie dobrych gospodyń domowych oraz opiekunek.

Rynek  i charakter pracy jako opiekunka osób starszych

Praca opiekunki do osób starszych nie jest lekka, jednak, jeżeli ktoś zaangażuje się w swoje obowiązki i wykonuje je z sercem, może dać wiele satysfakcji. Opiekunka często staje się członkiem rodziny i tak też jest traktowana.

Rynek pracy w Niemczech jest cały czas otwarty na nowe osoby poszukujące pracy jako opiekunka. Daje szansę na zarobienie dobrych pieniędzy osobom, które nie mogą znaleźć pracy w Polsce. Jak wiadomo sytuacja na polskim rynku pracy nie jest dobra, więc wiele osób szuka tej pracy poza granicami kraju. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech może być szansą na satysfakcję zawodową połączoną z dobrymi zarobkami.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!