Mężczyzna jako opiekun osób starszych.

Mężczyzna jako opiekun osób starszych.

Branża opiekunów osób starszych jest zdominowana przez kobiety. Ofert dla mężczyzn brakuje, ponieważ przez pewne utarte stereotypy klienci w Niemczech uważają, że domem oraz podopiecznym lepiej zajmie się kobieta. Wynika to z tego, że to kobieta kojarzy się z ogniskiem domowym, to kobieta jest gospodynią w domu, to ona jest odpowiedzialna za dom,  a mężczyzna częściej za finanse i cięższe zadania. Ale to w dzisiejszych czasach bardzo uległo zmianie, role społeczne w znaczymy stopniu się zacierają. Dziś bardziej popularny jest model równouprawnienia, gdzie mężczyzna jest tak samo zaangażowany w obowiązki domowe jak kobieta. Mężczyźni  przejmują zajęcia, które wcześniej były uważane za typowo kobiece.

Dlatego uważamy, że mężczyźni jako opiekunowie osób starszych sprawdzą się tak samo dobrze jak kobieta i mogą rywalizować z kobietami na rynku pracy. Mężczyzna-opiekun posiada kilka atutów, które mogą zadecydować o tym, że to właśnie jego kandydatura będzie lepsza niż kandydatura kobiety.

Predyspozycje psychiczne

Mężczyźni mają inną psychikę od kobiet co wiemy już od dawna. Kobiety są bardziej wrażliwe, bardziej ulegają emocją a mężczyzna raczej chłodno podchodzi do wielu spraw, rozwiązują problemy po wcześniejszym przegryzieniu problemu. Mają więcej cierpliwości i nie rozczulają się nad sytuacją. Łatwiej też znoszą rozłąkę z rodziną, dlatego wyjazd na dłuższy okres nie stanowi dla nich takiego problemu. Są bardziej konkretni i stanowczy co jest bardzo pomocne w pracy z osobami demencyjnymi, z Alzhaimerem.

Predyspozycje fizyczne

Mężczyzna jest silniejszy, dlatego łatwiej będzie mu opiekować się osobą leżącą, którą trzeba podnosić. Drobne kobiety często mają z tym problemu, nie radzą sobie z podnoszeniem, przez co dochodzi do nadwyrężenia kręgosłupa. Dlatego, gdy podopieczny to ciężka osoba leżąca w takim przypadku na pewno lepiej poradzi sobie silny mężczyzna.

Umiejętności kulinarne

Pomimo tego, że w większości domów to kobiety są odpowiedzialne za gotowanie i to one kojarzą się z smacznym obiadem domowym, to tak naprawdę najlepszymi kucharzami są mężczyźni. Co potwierdza fakt, że większość szefów kuchni  w restauracjach, to właśnie mężczyźni. Dlatego, mężczyzna jest w stanie tak samo dobrze poradzi sobie w kuchni, tak jak kobieta to tylko kwestia dobrych chęci i przełamania się. A dla mężczyźni, którzy mają problem z pomysłami zawsze mogą zajrzeć do naszej książki kucharskiej. Jest tam wiele przepisów na tradycyjne niemieckie potrawy.

Mobilność

Często na zleceniach konieczne jest posiadania prawa jazdy oraz gotowość do jazdy samochodem na terenie Niemiec. Kobiety często pomimo tego, że mają prawo jazdy i dobrze radzą sobie z prowadzeniem samochodu w Polsce, nie chcą tego robić na zleceniu. A mężczyźni pewniej czują się za kierownicą, ze względu na swoje predyspozycje psychiczne tj. wyobraźnia przestrzenna i lepsza orientacja w terenie.

Higiena intymna

Podopieczni to często osoby, które nie radzą już sobie same z czynnościami związanymi z higieną ciała oraz z ubieraniem i rozbieraniem. Czasem gdy to kobieta zajmuję się higieną starszego Pana może on czuć się skrępowany i zawstydzony. Również opiekunka może się, źle czuć gdy musi zajmować się mężczyzną . Dlatego lepiej gdy podopieczni są tej samej płci, co opiekunowie. Wtedy będzie ta czynność mniej niekomfortowa dla obojga.

Pomimo tego, że agencje nadal posiadają więcej zleceń dla kobiet to jednak warto jest się zgłaszać do agencji i czekać na oferty poświęcone mężczyzną. Ta tendencja się zmienia, granice się zacierają pomiędzy zawodami typowo kobiecymi czy typowo męskimi. Jeszcze potrzeba trochę czasu, żeby ta dysproporcja się zmniejszyła ale jesteśmy na dobrej drodze.

Mamy nadzieję, że panowie nie będą się poddawali i nadal będą szukali pracy jako opiekunowie osób starszych bo mają takie same predyspozycję do wykonywania tego zawodu. Życzymy powodzenia.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!