Kręgosłup jest ważnym narzędziem pracy każdego opiekuna. Jego bóle mogą być konsekwencją wielu schorzeń, ale przede wszystkim niewłaściwych nawyków, przeciążeń i zaniedbań. Ponieważ temat dźwigania cieszył się z Państwa strony dużym zainteresowaniem postanowiliśmy w tym tygodniu kontynuować to zagadnienie. Tym razem zajmiemy się profilaktyką bólów kręgosłupa u opiekunów pracujących z osobami niesprawnymi. Przedstawimy kilka prostych zasad, których stosowanie w życiu codziennym może uchronić przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zaproponujemy również ćwiczenia, które wykonywane regularnie pozwolą na utrzymanie dobrej kondycji kręgosłupa.
Ból kręgosłupa na każdym odcinku może mieć różne przyczyny. Ból w odcinku szyjnym może być skutkiem wielogodzinnej pracy przy komputerze lub złego ułożenia poduszki w czasie snu. Ból odcinka lędźwiowego ma najczęściej swoją przyczynę w dźwiganiu, niedostatecznej ilości ruchu, zbyt długim przebywaniu w pozycji siedzącej lub w nagłych skrętach tułowia. Bóle odcinka krzyżowego mogą wiązać się z nadwagą, zaś kości ogonowej z upadkiem i stłuczeniem. Jeśli ból zdarza się sporadycznie, pomocą może okazać się wyeliminowanie jego przyczyny, zastosowanie ćwiczeń rozciągających lub masaż. Jeśli natomiast staje się on bólem przewlekłym, może być objawem choroby zwyrodnieniowej i wymagać diagnostyki lekarskiej oraz profesjonalnego leczenia.
W przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych największą rolę odgrywa właściwe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Jeśli zadbamy o swoją postawę w czasie codziennej pracy, ryzyko przeciążenia będzie dużo mniejsze. W pierwszej kolejności należy wypracować w sobie nawyk wyprostowanych pleców i schylania się poprzez kucanie. Podnosząc ciężar, nigdy nie róbmy tego z pochylonym tułowiem. Najwygodniej jest kucnąć i trzymać ciężar w obu rękach, jak najbliżej siebie. To samo dotyczy transferu pacjenta – „przytulając go” do siebie ograniczamy obciążenie naszych rąk. Podczas długiego stania starajmy się utrzymać stabilną postawę, na nogach rozstawionych na szerokość bioder, z wyprostowanymi plecami. Najbardziej niebezpieczną sytuacją dla kręgosłupa jest równoczesny skręt tułowia i trzymanie dużego ciężaru. Unikajmy również długotrwałego pozostawania w tej samej pozycji. O plecach należy pamiętać nawet w czasie wykonywania najprostszych czynności, jak np. równomierne rozłożenie ciężaru zakupów do dwóch toreb, mycie podłóg na klęcząco zamiast w pochyleniu, właściwe dopasowanie wysokości deski do prasowania lub odkurzanie podłóg z długą rurą odkurzacza, tak aby uniknąć garbienia się. Niezwykle ważna jest również troska o dobrą formę mięśni brzucha, są one świetną podporą dla odcinka lędźwiowego i krzyżowego, a ich napinanie podczas wysiłku naprawdę może uchronić przed przeciążeniem. I wreszcie kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego kręgosłupa jest troska o właściwą dietę. Należy uwzględniać w niej odpowiednią ilość białka i jednocześnie pamiętać, że każdy nadprogramowy kilogram jest dodatkowym obciążeniem dla naszych pleców.
W kolejnym artykule naszego bloga zaproponujemy Państwu kilka prostych ćwiczeń, które mogą przynieść ulgę kręgosłupowi. Postaramy się, aby były na tyle krótkie i proste, aby każdy opiekun mógł je wykonać nawet w czasie drzemki podopiecznego bez specjalnych przygotowań i dodatkowego sprzętu. Zachęcamy do lektury!
„