Senior, którym opiekuje się opiekunka, nie zawsze jest osobą samotną. Zazwyczaj ma rodzinę, przyjaciół, znajomych. Może się zdarzyć, że najbliżsi będę chcieli go odwiedzić. Czy opiekunka ma obowiązek przyjmować gości seniora? Czy musi być wtedy w domu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Goście to dodatkowy obowiązek?
O polskiej gościnności krążą legendy. Podobno niewiele innych narodowości tak poważnie podchodzi do podejmowania gości jak my, Polacy. W naszych rodzinnych domach przywykliśmy do tego, że przed przybyciem gości robi się dokładniejsze niż zazwyczaj porządki, a stół zastawia się suto. Często podczas jednej wizyty podaje się nawet kilka posiłków, a nawet jeśli nie, to kawa i ciasto są obowiązkowe. Czy gości seniora masz obowiązek przyjmować jak własnych? Taki obowiązek w świetle umowy podpisywanej w ramach zlecenia oczywiście nie istnieje. Jesteś zatrudniona po to, aby zajmować się seniorem, a nie dodatkowymi osobami. Umowa jednak umową, a życie życiem.
Gość w dom, Bóg w dom
Przyjmowanie gości nie jest obowiązkiem, ale nie oznacza to, że nie możesz mieć udziału w organizowaniu spotkań towarzyskich. Zrobienie herbaty czy podanie ciasta na pewno będzie miłym gestem. Nie musisz przeprowadzać gruntownych porządków przed przybycie gości, ale na pewno sama będziesz czuła się lepiej gdy przyjmiesz ich w uporządkowanej przestrzeni. Po wizycie gości to oczywiście na Ciebie spadnie obowiązek pozmywania naczyń czy drobnego sprzątania. Jednak wizyty takie i tak maja zazwyczaj więcej zalet niż wad.
Zalety przyjmowania gości
Samo przyjmowanie gości może być formą rozrywki za równo dla seniora, jak i dla Ciebie. Ludzie są różni i mają różne potrzeby, ale poza skrajnymi introwertykami, raczej lubią spotkania towarzyskie. Odwiedziny rodziny czy znajomych mogą więc okazać się sposobnością do tego, żebyś sama z nich skorzystała. To nie tylko dodatkowe towarzystwo, ale również świetna okazja do ćwiczenia niemieckiego. Inne tematy do rozmów, inny zasób słownictwa czy sposób wysławiania się sprzyjają nauce języka. Odwiedziny to także idealny czas na poznawanie niemieckiej kultury i obserwowania relacji. Poza tym to wizyta gości może skutkować twoim odpoczynkiem, senior zajęty gośćmi nie wymaga dotrzymywania towarzystwa. Czasem może okazać się nawet, że będziesz mogła klika godzin poświęcić tylko sobie, pójść na spacer, na zakupy czy do kina, a może po prostu się zdrzemnąć lub spokojnie porozmawiać przez telefon. Niektórzy odwiedzający, zwłaszcza dzieci i wnuki, decydują się też wykonać część obowiązków opiekunki, np. zająć się kąpielą.
A może przyjęcie?
A co jeśli ktoś – senior lub rodzina, będę oczekiwać, ze zorganizujesz przyjęcie, np. z okazji urodzin podopiecznego? Wszystko zależy od Ciebie, twoich możliwości i relacji między Tobą a osobą, którą się opiekujesz. Dla niektórych opiekunek to może być wręcz atrakcyjna forma spędzania czasu, dla innych droga przez mękę. Warto tu kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli ktoś oczekuje od Ciebie dodatkowych działań okazjonalnie, np. raz podczas zlecenia, bo akurat wypada ważne święto, to warto wziąć pod uwagę organizację spotkania towarzyskiego. Jeśli sytuacja powtarza się cyklicznie , a Ty w związku z tym czujesz się przytłoczona dodatkowymi obowiązkami, masz prawo grzecznie lecz stanowczo odmówić.