Dieta dla seniora z nadwagą

Czyli odchudzanie osoby starszej

W ostatnim artykule poruszaliśmy temat nadwagi u osób starszych. W tym spróbujemy opisać jaką dietę powinien stosować senior by schudnąć i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dieta

Najważniejszym aspektem podczas odchudzania jest zdrowa i zbilansowana dieta. Wraz z wiekiem spowalnia przemiana materii, dlatego osoby po 50 roku życia mają dużo mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne  niż osoby młodsze. Dlatego też dieta osoby starszej powinna zawierać 300 kalorii mniej. Powinna składać się z 5 niewielkich, lekkostrawnych posiłków dziennie.

Seniorzy powinny zjadać dziennie:

  • 7 porcji owoców i warzyw,
  • 4 porcje produktów zbożowych,
  • 5 porcji produktów mlecznych,
  • 2 porcje mięsa lub jego substytutów.

Zasady zdrowej diety:

Należy unikać podjadania, zwłaszcza gdy senior sięga po niezdrowe przekąski, chyba, że będzie to owoc typu jabłko lub np. marchewka. Warto zrezygnować z niezdrowych tłuszczy oraz cukrów, zamieniając je na sałatkę pełną warzyw i oliwy z oliwek. Smażone mięso na głębokim tłuszczu dobrze jest zamienić na grillowane bądź duszone np. piersi z kurczaka. Warto również spożywać produkty bogate w błonnik, znajdziemy je w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, warzywach.

W diecie powinny dominować warzywa, najlepiej surowe a także owoce. Osoby starsze nie mogą zapominać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powinny pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Woda przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie, usprawnia pracę układu trawiennego i oczyszcza organizm z toksyn a także poprawia samopoczucie. Bardzo dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju: zupy kremy, koktajle, soki owocowe.

Nie należy również zapomnieć o używaniu przypraw: majeranek, kminek czy oregano przyspieszają trawienie.

Wielkość porcji powinna być o 1/4 mniejsze niż 10 lat wcześniej. Najważniejsze jednak jest zachowanie umiaru zarówno jedząc zdrowe produkty,  owoce jak i tych niezdrowych.

Absolutnie nie wolno pozwolić by senior stosował głodówki. Zawsze warto poradzić się specjalisty dietetyka. Bez konsultacji z lekarzem wszelkie działania mogą doprowadzić do anemii oraz innych komplikacji zdrowotnych.

 

Czego należy unikać w diecie?

  • należy ograniczyć produkty smażone, wzdymające warzywa (kapusta, fasola, groch, ogórki), by nie występowały dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
  • uważać na produkty mleczne zawierające laktozę – głównie mleko, gdyż może powodować bóle i wzdęcia (kefiry i jogurty powinny pozostać w diecie);
  • z diety wyrzucić wszelkie słodycze, czekolady, ciasta i ciastka z kremem, herbatniki, ograniczyć spożywanie cukru (słodzenie kawy i herbaty);
  • unikać tłustych i ciężkostrawnych potraw, tłustej śmietany, fast foodów, produktów przetworzonych.

Aktywność fizyczna:

Ruch jest podstawą zdrowego stylu życia w każdym wieku. Podczas odchudzania nie mogą również o nim zapomnieć seniorzy. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, lecz także dodaje energii, poprawia samopoczucie i jakość snu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, niektórych nowotworów oraz chroni kości i stawy.

Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych to: spacer, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking oraz na przykład praca w ogrodzie. Opiekunka osoby starszej powinna zachęcać seniora do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!