Skóra osób starszych jest wysuszona i ma mniejsza elastyczność niż skóra osób młodych, szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Słońce jest jednak seniorom bardzo potrzebne, wspomaga bowiem wiele procesów zachodzących w organizmie, przyczyn

Skóra osób starszych jest wysuszona i ma mniejsza elastyczność niż skóra osób młodych, szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Słońce jest jednak seniorom bardzo potrzebne, wspomaga bowiem wiele procesów zachodzących w organizmie, przyczyna się np. do lepszej syntezy witaminy D, która odpowiada m.in. za stan kości, a badania pokazują, że osoby, które spędzają więcej czasu na kąpielach słonecznych, są mniej narażone na ryzyko wystąpienia depresji. Dlatego nie warto rezygnować ze spaceru w słoneczny dzień, trzeba się jednak do niego dobrze przygotować.

Wybierz odpowiednią porę

W słoneczne, letnie dni na spacer należy wybrać poranek lub późne popołudnie. Dzieci oraz osoby starsze nie powinny przebywać na słońcu w godzinach 12:00 – 15:00. Trzeba również zadbać o to, aby senior nie spędzał na zewnątrz zbyt dużo czasu.

I ubranie

Ubierz podopiecznego tak, aby było ubranie chroniło przed słońcem. Odpowiednie będą ubrania z naturalnych tkanin, które nie tylko będą dodatkową ochroną przed słońcem, ale także pozwolą skórze oddychać. Świetnie sprawdzą się tu len i bawełna. Ubrania mogą mieć długie rękawy i nogawki. Pamiętaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych, możesz również skorzystać z parasolki.

Kremy z filtrem

Kremy z filtrem doskonale chronią  skórę przed poparzeniem, muszą być jednak odpowiednio dobrane i prawidłowo stosowane. Osoby o jasnej karnacji potrzebują mocniejszej ochrony niże te, których skóra jest ciemna i łatwo się opala. Krem nakładamy zawsze przed wyjściem z domu (około 30 minut) i powtarzamy aplikację co około 2 godziny.

Uwaga na leki

Zioła i leki, które przyjmuje senior mają znaczenie dla możliwości zażywania kąpieli słonecznych. Na ulotkach niektórych leków znajdziesz informację o tym, że przyjmujący je pacjent nie powinien się opalać, gdyż podczas opalania leki mogą powodować reakcję alergiczną. To samo dotyczy ziół. Niektóre z nich mogą wzmagać działanie promieni słonecznych, należy od nich np. dziurawiec.

Gdy już dojdzie do poparzenia

Jeśli mimo stosowania środków zapobiegawczych dojdzie do poparzenia, zadbaj o to, aby zniwelować przykre skutki nadużywania słońca. Zastosuj kremy lub pianki na poparzenia, pomogą w gojeniu skóry i zadziałają przeciwbólowo. Jeśli skóra piecze i jest rozgrzana, możesz zastosować chłodne okłady kub kąpiel w wodzie nieco chłodniejszej niż temperatura ciała. Jeśli natomiast senior bardzo cierpi, nie bój się podać mu leków przeciwbólowych, najlepsze będą te, które zawierają ibuprofen działający nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać

Poparzenie słoneczne to nie jedyny skutek nadużywania słońca. Do dużo poważniejszych konsekwencji zbyt długiego zażywania kąpieli słonecznych należą odwodnienia, zasłabnięcia i udary cieplne. Dlatego naprawdę istotne jest aby senior przebywał na słońcu krótko i o odpowiedniej porze dnia. Niezwykle ważne jest także, aby wypijał odpowiednią ilość płynów.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!