Obyczaje i zwyczaje w Niemczech – blog – opiekunka.gowork.pl

Informacje o Niemczech – Niemieckie zwyczaje

Niemcy to kraj bardzo bogaty pod względem kulturowym i wyznaniowym. Zarówno w Niemczech jak i w Polsce wiele świąt obchodzi się wspólnie. Na przykład początek Nowego Roku, który jest świętowany w noc sylwestrową z 31 grudnia na 1 stycznia. Święto Trzech Króli (6 stycznia) obchodzone jest regionalnie i obejmuje kilka landów m.in. Badenię-Wirtembergię, Bawarię, Saksonię Anhalt. Na przełomie marca i kwietnia chrześcijanie świętują Wielkanoc, która jest najważniejszym świętem w roku kościelnym. W Niemczech, Wielkanoc przypada zawsze na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.

1 maja, tak jak w wielu innych krajach, jest Świętem Pracy; w tym dniu Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych organizuje manifestacje i demonstracje polityczne.

Na 50-ty dzień po Wielkanocy przypadają Zielone Świątki, które są dniem wolnym od pracy. W drugi czwartek po Zielonych Świątkach obchodzone jest katolickie święto Bożego Ciała, które również jest dniem wolnym od pracy.

Zarówno dla mieszkańców Niemiec jak i Polski, najważniejszymi świętami są Święta Bożego Narodzenia (25-26 grudnia), które rozpoczynają się Wigilią (24 grudnia). To czas wielkiej radości, spędzany w gronie najbliższych. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech kojarzą się z choinką, która wywodzi się właśnie z tego kraju.

Jednym z najhuczniej obchodzonych świąt w Niemczech jest tzw. Oktoberfest, czyli „Święto październikowe” lub „Święto piwa”, które odbywa się w Monachium w Bawarii. Mimo swojej nazwy zaczyna się już we wrześniu. W czasie trwającego przez tydzień święta piwa, w mieście można zobaczyć kolorowe pochody, wziąć udział w koncertach na żywo lub zabawić się przy typowej, bawarskiej muzyce. Tutaj wypija się hektolitry piwa, które podawane jest w wielkich kuflach oraz zjada ogromne ilości precli i golonki.

Początek święta wywodzi się od uroczystości zaślubin księcia Ludwika, bawarskiego następcy tronu, z księżniczką Teresą. Ślub ten odbył się 17 października 1810 roku. Wówczas na błoniach, które do dziś noszą imię księżniczki, urządzono wielki festyn. Był on tak popularny, iż zaczęto go organizować co roku.

Wśród najbardziej znanych niemieckich świąt państwowych wymienić można Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) upamiętniający zjednoczenie Niemiec Zachodnich i Wschodnich w 1990 r. Tego dnia odbywają się festyny i spotkania z politycznymi przemowami w parlamentach i wielu ratuszach.

11 listopada na niemieckich ulicach można spotkać pochody śpiewających dzieci z kolorowymi i własnoręcznie przygotowanymi lampionami. Jest to dzień świętego Marcina. Święto to obchodzone jest w wielu krajach Europy. Św. Marcin urodził się w 316 r. naszej ery jako Martin z Tours w Sabarii, leżącej na terenie dzisiejszych Węgier. Był znany ze swojej dobroci i wielkiego serca, pomagał biednym i potępionym.

Tuż po wieczornym pochodzie tradycją tego święta jest zjedzenie pieczonej gęsi. W wielu miejscach jednak zamiast gęsi podaje się grzane wino, gorące kakao i tzw. Weckmänner. Są to wypiekane z ciasta figurki ludzików z glinianą fajką w ustach.

Jedną z tradycji niemieckich jest wolna niedziela. W niedzielę wszystkie sklepy w Niemczech są zamknięte, dzięki czemu rodziny mogą ją spędzać w wspólnym gronie. Wiele rodzin wybiera się tego dnia do restauracji na brunch, czyli po prostu większy śniadaniowy bufet. Inną opcją jest obiad np. u dziadków. Składa się on najczęściej z drugiego dania oraz jakiegoś deseru. Niemcy raczej nie jedzą zup. Obowiązkowy program niedzielnego popołudnia to również kawa i ciasto.

Dla Niemców bardzo ważny jest również ruch, dlatego lubią spędzać aktywnie wolne dni. Umiłowanym niemieckim zajęciem jest Wandern, tj. piesze wędrówki i spacery na łonie natury w lesie lub parku.  Wiosną, latem lub wczesną jesienią nierzadko organizuje się rodzinne wycieczki – w góry, nad morze, czy nad jezioro. Zimą wiele rodzin jedzie w góry na narty. Niemcy uwielbiają również biegać oraz jeździć na rowerze.

Ciekawostki o Niemczech

  • Polska nazwa naszych zachodnich sąsiadów „Niemcy” oznacza tyle co Niemi, Niemowy. Dawni mieszkańcy terenów naszego kraju nie byli w stanie porozumieć się z Niemcami i dlatego określili ich jako Niemych (nie mówiących).
  • Niemcy są drugim w Europie państwem o największej liczbie ludności. Obecnie w Niemczech mieszka około 80 milionów ludzi. Na Niemcy składa się 16 krajów związkowych (landów) posiadających odrębne parlamenty, rządy, tradycje i dialekty.
  • Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa
  • Niemcy są kawoszami. Kawa cieszy się u nich znacznie większym uznaniem niż herbata.
  • W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa.
  • Pierwsza drukowana książka była w języku niemieckim.
  • Müller to najbardziej popularne nazwisko w Niemczech.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!