Noworoczne postanowienia opiekunki
Początek nowego roku to czas przemyśleń i podsumowań. Jaki był rok, który się zakończył? Co osiągnęliśmy? Co się udało, a co nie? Z czego jesteśmy zadowoleni, nad czym należy jeszcze popracować?
Nowy rok, to nowe rozdanie, nowa karta, którą dopiero zapiszemy. Jakie noworoczne postanowienia może powziąć opiekunka?
Zadbam o zdrowie
Praca z osobami starszymi, których stan zdrowia nie jest dobry pozwala spojrzeć na chorobę i starość z bliska. Zobaczyć to, czego inni nie widzą. Dostrzec trud, cierpienie, strach, samotność. Obserwując chorobę innych warto zadać sobie pytanie: co ja robię dla swojego zdrowia? Kiedy ostatni raz byłam u lekarza? Jak często robię badania? Czy stosuję się do zaleceń lekarza? Czy nie ignoruję objawów choroby? Czy robię wszystko, aby zachować jak najlepsze zdrowie? Jak będzie wyglądała moja starość?
Należy pamiętać o tym, że mamy wpływ na to, jaki będzie stan naszego zdrowia za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Oczywiście nie wszystkim chorobom da się zapobiec, ale warto starać się żyć tak, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Zrób więc krok do zdrowia. Zastanów się, czego najbardziej potrzebujesz, może będzie to przejście na dietę, może rzucenie używek albo dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu.
Pomyślę o sobie, spełnię marzenie
Jak często myślisz o sobie? Jak ważna dla siebie jesteś? Czy pozwalasz sobie na odpowiednią dawkę zdrowego egoizmu? Czy nie przedkładasz potrzeb innych nad swoje? Czy kochasz siebie, czy jesteś dla siebie dobra? Czy myślisz o swoich potrzebach, czy masz marzenia?
Zastanów się czego chcesz, co lubisz, co sprawia Ci radość i… zrób to! Zrób coś tylko dla siebie. Kup wymarzoną sukienkę, idź do kosmetyczki lub skocz ze spadochronem. Daj sobie prawdziwą radość.
Będę asertywna, będę mówić o odczuciach
Wiele z nas ma problem z byciem asertywnym, z mówieniem wprost o swoich potrzebach i odczuciach. Asertywność jest trudna, ale warto się na nią zdobyć, gdyż znacznie podnosi jakość życia, pozwala nawiązać dialog, prowadzi do dyskusji.
Bądź więc asertywna w pracy i poza nią. Nie bój się mówić o odczuciach, komunikuj swój dyskomfort, nie ma w tym nic złego.
Jeśli jest Ci źle, mów o tym, inaczej nic się nie zmieni. Jeśli coś w twojej pracy sprawia Ci trudność, skontaktuj się z koordynatorem, on na pewno pomoże rozwiązać problem.
Nauczę się czegoś nowego lub będę w czymś lepsza
Pomyśl tylko ile dziś umiałabyś różnych rzeczy albo w czym byłabyś mistrzem, gdybyś począwszy od pełnoletności każdego roku uczyła się tylko jednej nowej rzeczy lub szlifowała jedną umiejętność. Jak mówi przysłowie, na naukę nigdy nie jest za późno. Możesz zacząć już dziś! W pracy opiekunki przydadzą Ci się różne umiejętności. Możesz uczyć się języka (na różnych poziomach), postawić na kurs pierwszej pomocy lub zrobić kurs prawa jazdy. Nowe umiejętności mogą bezpośrednio przyczynić się do zdobywania nowych zleceń na lepszych warunkach.
„