Napoje na lato

Odwodnienie wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia i życia, jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych – aby mu zapobiegać należy zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Ważne jest jednak nie tylko to, ile pijemy, ale i jakie płyny dostarczamy organizmowi, nie każdy napój nawadnia tak samo dobrze. Dziś podpowiadamy co pić, aby dbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

Nawadnianie czy odwadnianie?
Czy wiesz, że są napoje, które nie tylko nawadniają organizmu, ale wręcz sprzyjają odwodnieniu? Pijesz je i pijesz, a organizm się nie nawadnia. Cukier ma działanie „zasysające wodę” z organizmu, dlatego trudno nawodnić się słodzonymi napojami. Im więcej cukru, tym mniej wody dla organizmu. Nie nawodnisz się też pijąc alkohol, który w dodatku ma działanie moczopędne.
O skutkach odwodnienia pisaliśmy tutaj: https://opiekunka.gowork.eu/odwodnienie-u-seniora-jak-zapobiegac/, wiedząc już jak bardzo jest niebezpieczne, koniecznie zadbaj o odpowiednią ilość płynów dla siebie i seniora.

Najlepiej nawadniają:

  • Woda – woda sama w sobie jest bardzo dobrym wyborem na lato, możesz wybrać wodę prosto z kranu lub przegotowaną, zimną lub ciepłą, wodę mineralną lub źródlaną. Tu warto zaznaczyć, że między wodą źródlaną a mineralną istnieją pewne różnice. W Polsce zgodnie prawo definiuje, iż naturalna woda mineralna to taka, która pochodzi z udokumentowanych zasobów wody podziemnej i charakteryzuje się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, korzystne dla zdrowia. Woda źródlana również wydobywana jest z zasobów podziemnych i jest to woda pierwotnie czysta, ale jej mineralny skład może ulegać wahaniom, oznacza to, że nie mamy pewności ile jest w niej minerałów. Możesz sięgać także po wody gazowane, które niczym nie ustępują tym bez gazu.
  • Wody smakowe i lemoniady – wody smakowe i lemoniady nawadniają nawet lepiej niż czysta woda. Ważne, żeby nie były to kolorowe, słodkie napoje, które tylko z nazwy są wodą. Wody smakowe możesz prosto i szybko przygotować w domu dodając do szklanki, karafki czy dzbanka ulubione dodatki. Mogą być to nie tylko różnego rodzaju owoce – cytrusy (cytryna, pomarańcza, grapefruit, limonka, limetka) i owoce sezonowe (truskawki, maliny, czereśnie, arbuz, porzeczki), ale także warzywa, np. ogórek, który nada wodzie lekko melonowy smak czy rośliny, np. aloes lub mięta. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i twoje kubki smakowe 😉
  • Zioła – większość ziół świetnie nawadnia, uważaj jedynie na to o działaniu moczopędnym. zioła możesz pić na ciepło lub na zimno, do nich, jak do wody, także możesz dodać ulubione dodatki. Świetnie smakuje np. melisa z wiśnią lub pokrzywa z mango. Napary ziołowe możesz pić naprzemiennie z herbatami- zieloną, białą czy czerwoną.
  • Izotoniki – to specjalne płyny, które mają na celu uzupełnić w naszym organizmie wodę oraz elektrolity, których organizm podczas intensywnego treningu bardzo szybko się pozbywa. Izotoniki mają tę zaletą, że przy mniejszej objętości nawadniają lepiej niż woda, co może być bardzo korzystne dla seniorów, którzy często piją za mało. Izotoniki możesz kupić w sklepie lub zrobić w domu – wystarczy dodać trochę węglowodanów (np. miód), trochę soli (sól kuchenna) i coś do smaku (np. cytrynę). naturalnym izotonikiem są też np. sok z brzozy, sok z aloesu czy woda kokosowa.

Najważniejsze w nawadnianiu jest to, żeby w ogóle o nie zadbać, sięgaj więc po napoje, które lubisz i pij je na zdrowie. Pamiętaj, że latem na każdy kilogram masy ciała powinniśmy wypijać przynajmniej 0,03 l. wody, co przy masie 60 kg oznacza 1,8 l. płynów dziennie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!