Pacjenci dla których szukamy opiekunek to często osoby, które zapadły na choroby typowe dla wieku starczego. Dziś mówimy o najczęstszych przypadłościach wieku starczego.

Pacjenci dla których szukamy opiekunek to często osoby, które zapadły na choroby typowe dla wieku starczego. Należą do nich demencja, nadciśnienie czy nietrzymanie moczu. Pacjenci mają też problemy z poruszaniem się, problemy ze wzrokiem lub słuchem. Zdarzą się podopieczni po udarach i wylewach. Dziś mówimy o najczęstszych przypadłościach wieku starczego.

Demencja, choroba Alzhaimera, kłopoty z pamięcią

Większość osób starszych ma kłopoty z pamięcią. Schorzenia takie jak choroba Alzhaimera mogą być uciążliwe dla opiekuna, wszystko zależy od tego, na jakim etapie choroby jest pacjent. Na początkowym etapie chory może zapominać np. gdzie coś położył, w zaawansowanej stadium pacjent ma problemy z rozumieniem, rozpoznawaniem osób, może nie wiedzieć kim jest i gdzie się znajduje.

Choroby związane z zanikiem pamięci są dość uciążliwe dla opiekuna, obciążają psychicznie.

Nadciśnienie

Najczęstsza choroba układu krążenia. Choroba nie jest zbyt obciążająca dla opiekuna, bo nie wpływa na sprawność podopiecznego. Chory może odczuwać dolegliwości takie jak kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej czy zawroty głowy. Nadciśnienie może mieć wiele przyczyn, leczy się je farmakologicznie (podając odpowiednie leki).

Inkontyntencja

Pacjent inkontynentny to osoba, która cierpi na nietrzymanie moczu. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby wymaga używania wkładek, pieluch lub pieluchomajtek. Dla opiekuna wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Zdarzają się również pacjenci, którzy mają problemy z nietrzymaniem stolca.

Wylew

Wylew krwi do mózgu następuje najczęściej w skutek nadciśnienia lub pęknięcia tętniaka mózgu. Skutkami wylewu mogą być problemy z mową, osłabienie mięśni całego ciała (problemy z poruszaniem się), zaburzenia widzenia. Pacjent po wylewie często wymaga rehabilitacji. Opiekunka, która przyjmuje zlecenie opieki nad pacjentem po wylewie musi liczyć się z tym, że podopieczny będzie osobą wymagającą pomocy przy poruszaniu się (wózek inwalidzki, balkonik) lub będzie osobą leżącą. Należy jednak zaznaczyć, że do pacjentów po wylewie przychodzi rehabilitant, a jeśli jest taka konieczność, również pielęgniarka. Do zadań opiekunki nigdy nie należy rehabilitowanie pacjenta.

Udar mózgu

Udar mózgu to stan, w którym do mózgu nie dociera wystarczająca ilość krwi. Udar może mieć szereg skutków: upośledzać funkcjonowanie układu nerwowego, powodować problemy z mową i paraliż. Może objawiać się też amnezją, urojeniami, padaczką czy zaburzeniami czucia.

Jeśli decydujesz się na opiekę nad osobą po udarze, musisz liczyć się z tym, że cierpi ona na różnego rodzaju dolegliwości.  Pacjenci po udarze są rehabilitowani. Rehabilitacją zajmuje się oczywiście rehabilitant, a nie opiekunka.

Niedosłuch

Wiele osób starszych ma niedosłuch. Jest to fizjologiczne, z wiekiem słuch słabnie, proces starzenia się obejmuje bowiem również nasze zmysły. Dla opiekunki niedosłuch pacjenta nie powinien być zbyt obciążający, zwłaszcza, że większość pacjentów ma dobrze dobrane aparaty słuchowe.

Problemy ze wzrokiem

Ze wzrokiem jest tak samo jak ze słuchem. Z wiekiem narząd wzroku staje się coraz słabszy. Seniorzy często chorują na zaćmę, jeśli można ją operować, widzenie polepsza się. Pacjent ze słabym wzrokiem jest mniej samodzielny, ale dla opiekuna nie powinno być to dużym obciążeniem.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!