Męskie choroby wieku starszego

W poprzednim wpisie poruszaliśmy temat najczęściej pojawiających się chorób u kobiet w wieku starszym. Dziś chcemy wspomnieć o problemach mężczyzn, które mogą pojawić się wraz ze zwiększającą się ilością świeczek na urodzinowym torcie. Niestety czas jest równie niełaskawy zarówno dla pań, jak i dla płci brzydszej. Również mężczyźni mają swoje typowe bolączki wieku starszego.

Pierwszą z nich jest sam fakt, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Statystycznie ta różnica wacha się w granicach 6-8 lat (w zależności od regionu). Po części jest to spowodowane właśnie charakterem męskich przypadłości. Duże znaczenie w występowaniu tak znaczącej różnicy w długości życia ma fakt, że panowie bardzo często przez większość życia ignorują wszelkie sygnały ze strony własnego organizmu i unikają regularnych wizyt lekarskich. Częściej bardziej dbając np. o własne auto, niż o siebie zapominają o konieczności wykonywania również na sobie cyklicznych „przeglądów”. Mężczyźni nie chcąc okazać słabości często bagatelizują objawy choroby i odkładają wizytę lekarską. Prowadzi to oczywiście do pogorszenia stanu zdrowia. Drugim znaczącym czynnikiem wpływającym na długość przeżytych lat jest odmienny styl życia. Panowie zazwyczaj więcej palą od kobiet. Większa jest też statystyczna ilość alkoholu, który trafia do organizmu u mężczyzn, niż u pań.

Główne choroby wieku starszego u mężczyzn to:

CHOROBY SERCA I UKŁADU NACZYNIOWEGO

Organizm mężczyzny nie ma ochronnych estrogenów, przez to narażony jest w większym stopniu na choroby wieńcowe oraz zawał. Kobiety aż do momentu menopauzy dzięki estrogenom właśnie są w mniejszym stopniu dotykane w/w schorzeniami. Brak estrogenów oznacza, że otyłość, siedzący tryb życia i stres mogą wyrządzić większe spustoszenie w męskim układzie naczyniowym. Dlatego tak ważna jest obserwacja seniorów. Każdy sygnał związany z bólem w klatce piersiowej powinien być bacznie obserwowany. Czasem ból przepowiadający zawał zlokalizowany jest w całej lewej stronie. Dochodzi do drętwienia kończyn. Często towarzyszy temu uczucie niepokoju. Opiekunowi osoby starszej nie wolno bagatelizować żadnych z powyższych objawów. Konieczna jest szybka interwencja lekarska. U osób mających problemy z cukrzycą często dochodzi do nagłego, dramatycznego zawału, który nie był poprzedzony objawami bólowymi.  Należy więc zwrócić szczególną uwagę na profilaktyczne, regularne badania lekarskie.

OTYŁOŚĆ BRZUSZNA

To kolejny, dość typowy męski problem. Panowie zazwyczaj w inny sposób niż kobiety przybierają na wadze. U Pań tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicach bioder. Seniorzy zaś często nadmiar tłuszczu posiadają właśnie w centralnej części ciała. Oczywiście każda nadwaga jest obciążeniem dla ludzkiego organizmu, niemniej jej brzuszna odmiana w wyjątkowo szkodliwy sposób wpływa na nasz stan. Poza oczywistym obciążeniem dla szkieletu, otyłość brzuszna powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, wzmaga znacznie ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych i cukrzycy. Może prowadzić do bardzo groźnych bezdechów nocnych. Znów czynnikiem powodujących występowanie otyłości jest odmienny tryb życia. Kobiety zazwyczaj w większym stopniu dbają o sylwetkę. Panowie mają zaś większą skłonność do zjadania zbyt obfitych i źle zbilansowanych posiłków. Również brak ruchu wpływa na ten stan rzeczy. Opiekunowie osoby starszej powinni więc pamiętać o odpowiednim żywieniu podopiecznego oraz (jeśli stan zdrowia na to pozwala) o zapewnieniu odpowiedniej, systematycznej dawki ruchu.

ZAPARCIA I KREW W MOCZU

Rak jelita grubego to typowa męska przypadłość. Jest bardzo niebezpieczna, gdyż dość długo pozostaje bez objawów. Dlatego znów odnosimy się do wagi profilaktyki i regularnych badań.

Ważnym sygnałem jest pojawiająca się w stolcu krew. Niepokój powinny też budzić kłopoty z wypróżnieniem, stolec w „ołówkowym” kształcie, czy zaparcia połączone z bólem brzucha. Czasem w objawach pojawiają się nieprzemijające biegunki. Senior zaczyna znacznie tracić wagę. Występuje brak apetytu. Te wszystkie sygnały powinny budzić niepokój i prowadzić do szybkiej konsultacji lekarskiej.

PROBLEMY Z ODDAWANIEM MOCZU

To kolejny, bardzo typowy męski problem. Rozrost gruczołu krokowego prowadzący do problemów z oddawaniem moczu dotyczy znacznej części mężczyzn po 50 roku życia. Typowe objawy tego schorzenia to:

– osłabienie strumienia moczu

– czekanie z rozpoczęciem oddania moczu

– przerywany strumień moczu

– oddawanie moczu „na raty”

– uczucie niepełnego oddania moczu

Mężczyźni bardzo niechętnie mówią o swoich problemach związanych z tą dolegliwością. Jednak jest to problem, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczony łagodny rozrost prostaty może prowadzić do poważnych problemów. Nowotwór gruczołu krokowego może dotyczyć aż 70% mężczyzn po 80 roku życia. Również tutaj konieczna jest profilaktyka. Badaniu prostaty powinien regularnie poddawać się każdy mężczyzna po przekroczeniu 40 urodzin.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!