Koronawirus w Polsce – co aktualna sytuacja oznacza dla opiekunek?

Koronawirus nadal zajmuje pierwsze miejsce na liście tematów poruszanych w mediach. Nic dziwnego, ilość chorych wzrasta, choroba zbiera żniwo. WHO ogłosił pandemię, a Polska stan zagrożenia epidemilogicznego. Granice Polski z innymi państwami zostały zamknięte. Czy opiekunka, która właśnie kończy zlecenie będzie mogła wrócić do kraju? 

Pandemia – co to takiego?

Pandemia to epidemia o wielkiej skali. Termin ten oznacza, że dana choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko i zajmuje bardzo duży obszar, może to dotyczyć całego globu. Światowa Organizacja może ogłosić pandemię, kiedy spełnione zostaną określone warunki. Choroba musi pojawić się co najmniej na dwóch kontynentach, muszą istnieć co najmniej 2 ogniska choroby, zachorować musi określona liczba osób. Te warunki zostały spełnione i WHO ogłosiło epidemię koronawirusa. 

Co oznacza stan zagrożenia epidemiologicznego?

Stan zagrożenia epidemiologicznego to jak sama nazwa wskazuje stan, w którym zagrożenie epidemią jest znaczne. Rząd może wtedy skorzystać z możliwości jakie daje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z ustawą możliwe jest:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z  funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych. 

W naszym kraju część z tych punktów jest już realizowana. Zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie, zawieszono działalność kulturalną, zakazano organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób. Zamknięte zostały także granice Polski z innymi państwami. 

Zamknięte granice – czy opiekunka wróci ze zlecenia?

13 marca rząd ogłosił zamknięcie granic. Oznacza to, że do Polski nie mogą wjeżdżać cudzoziemcy. Polacy, którzy chcą wrócić do kraju nadal mają taką możliwość, muszą jednak zastosować się do zaleceń.

Każdy obywatel po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Granice zostały zamknięte na 10 dni, z możliwością przedłużenia tej decyzji. Polskie opiekunki nie muszą się jednak martwić, jeśli nawet zlecenie kończy Ci w czasie, w którym granice są zamknięte, na pewno będziesz mogła wrócić do kraju. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!