Koronawirus – nowe obostrzenia w Niemczech

Pandemia COVID zmieniła cały świat. Po krótkim czasie, w którym żyliśmy względnie normalnie, w różnych częściach świata ponownie wprowadzane są różnego rodzaju obostrzenia. Jak wygląda sytuacja w Niemczech? Wiele zależy od tego, do jakiego landu się wybieramy.

Niemcy, znani ze swojej skrupulatności i zamiłowania do porządku wprowadzają obostrzenia, by lepiej walczyć z pandemią koronawirusa. W życie już weszło kilka nowych przepisów.

Nacisk na szczepienia

Duży nacisk u naszych zachodnich sąsiadów kładzie się na szczepienia. Nowe przepisy mówią, że pracownicy żłobków, przedszkoli, szkół, domów opieki i szpitali mogą zostać zapytani przez pracodawców o to, czy zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi. To różnica w porównaniu do rynku pracy w Polsce, gdzie informacje dotyczące zdrowia traktowane są jako informacje poufne.

Ocena sytuacji pandemicznej

W Niemczech  wielu obywateli zostało już zaszczepionych, dlatego też inaczej ocenia się sytuację. Niemcy nie opierają się już na ilości zachorowań, ale większą wagę przykładają do tego jaka jest liczba pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii.

Zasada 2G

Zasada 2G to zasada, w myśl której osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom wolno więcej niż innym. Nazywane jest to modelem 2G – od niemieckich słów geimpft i genesen, oznaczających zaszczepionych i ozdrowieńców. Choć zasada 2G jest kontrowersyjna, to wiele krajów związkowych chce ją  wprowadzić w życie, by jeszcze bardziej ograniczyć proces infekcji i umożliwić osobom, które zostały zaszczepione i które wyzdrowiały, powrót do normalnego życia.
Wprowadzenie tej zasady zapowiedział już Senat w Berlinie. Prawo pozwoli teraz właścicielom  m.in. dyskotek i restauracji będą mogli sami zadecydować, czy zezwolą na wstęp osobom niezaszczepionym.

Co słychać w poszczególnych landach?

Dolna Saksonia chce rozszerzyć zasadę 2G na inne branże: kulturę, gastronomię i sport. Właściciele m.in. restauracji, czy obiektów sportowych też będą decydować, czy zezwolić na wstęp osobom niezaszczepionym. W swoim rządowym oświadczeniu premier Dolnej Saksonii powiedział, że “rozszerzenie zasady 2G przyczyni się do normalizacji życia publicznego”.

Badenia – Wirtembergia – tu obowiązuje już nowy trzyetapowy plan walki z pandemią koronawirusa. Władze landu uznały, że jeśli liczba hospitalizowanych przekroczy 12 pacjentów z Covid-19, to w imprezach publicznych będą mogli uczestniczyć tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Plan koronawirusowy zakłada też, że gdy liczba hospitalizowanych przekroczy 390 pacjentów, wówczas prywatne uroczystości zostaną ograniczone do dwóch gospodarstw domowych dla osób niezaszczepionych.

Saksonia – Anhalt – tu także obowiązuje zasada 2G dla wydarzeń i firm.

Hesja, Turyngia i Brandenburgia – planują wprowadzenie zasady 2G dla niektórych obszarów.

Szlezwiku – Holsztyn – tu w myśl zasad uchwalonych przez Senat uchwalił ozdrowieńcy i osoby przebadane nie muszą przestrzegać dystansu społecznego i obowiązku noszenia masek ochronnych.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!