Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych dla Opiekunek seniorów w Niemczech

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchamia punkt konsultacyjny dla opiekunów i opiekunek osób starszych, które pracują w Niemczech. Celem punktu jest niesienie pomocy opiekunom, którzy pracują w niemieckich domach opieki, gdzie warunki pracy bywają naprawdę trudne.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa “Punkt konsultacyjny przy Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych będzie prowadził dyrektor wydziału międzynarodowego OPZZ dr Adam Rogalewski. Na spotkaniu z dziennikarzami wiceprzewodniczący OPZZ dr Piotr Ostrowski podkreślił, że jest on „bardzo doświadczoną osoba, jeśli chodzi o pomoc pracownikom migrującym, w tym także delegowanym w branży opiekuńczej”.
Rogalewski przez wiele lat pracował w Szwajcarii jako ekspert szwajcarskiego związku zawodowego, jest też członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno -Społecznego (EKES). – To będzie ekspercki punkt konsultacyjny, świadczący pomoc na wysokim poziomie – przekonywał Ostrowski.”
Jak powiedział Ostrowski ”Około 300 tys. osób w Niemczech to opiekunki i opiekunowie osób starszych, głównie kobiety, a zdecydowana większość z nich jest z Polski. – Spotykają się oni z wieloma problemami i często potrzebują pomocy i doradztwa – dodał.
– Będziemy starali się im pomóc, żeby ich praca była wykonywana zgodnie z przepisami i standardami, a przede wszystkim, żeby byli traktowani w sposób godny i otrzymywali takie wynagrodzenie, jakie się im należy – zapewniał.”

Dobra agencja zatrudnienia gwarantem dobrej pracy 
Utworzenie punktu to ważny z punktu widzenia opiekunek krok, gdyż zdarza się, że opiekunki są kiepsko opłacane i wykorzystywane przez swoich pracodawców. Aby uniknąć takich sytuacji należy rozsądnie podejść do wyboru agencji, z którą się wyjeżdża i nigdy nie decydować się na pracę bez umowy. Firma GoWork zapewnia swoim opiekunkom sprawdzone zlecenia, jasne warunki pracy ujęte w umowie, godziwe wynagrodzenie i pomoc w razie trudnych sytuacji. Agencja zapewnia też transport i naukę języka. Taki sprawdzony, uczciwy pracodawca to gwarancja dobrego zlecenie i adekwatnego wynagrodzenia. 

Jak skorzystać z pomocy punktu?
Gdyby wszyscy pracodawcy traktowali opiekunki tak, jak firma GoWork punkt konsultacyjny w ogóle nie byłby potrzebny. W obszarze zatrudnienia opiekunek seniorów dochodzi jednak do nadużyć i dobrze, że taki punkt powstał.
Punkt konsultacyjny dla delegowanych do Niemiec opiekunek osób starszych mieści się w siedzibie OPZZ w Warszawie. Z Adamem Rogalewskim można kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected]), telefonicznie: 0048-572-249-473 i osobiście w siedzibie OPZZ (ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210).
Punkt konsultacyjny ma również swoją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/Porady-dla-opiekunów-i-opiekunek-osób-starszych-w-Niemczech-423654861538278/posts/?ref=page_internal 
Więcej informacji o sytuacji opiekunów osób starszych w Europie można znaleźć w opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego: https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/opinions-information-reports/opinions/rights-live-care-workers.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!