Jak radzić sobie z upałami

Początek tegorocznego lata poza intensywnymi burzami zaskakuje nas upałami. W najbliższych dniach temperatura ma być jeszcze wyższa, a ponieważ jest to dopiero początek sezonu, należy się spodziewać, że gorących dni będzie jeszcze więcej.

Słońce i wysoka temperatura nie są niczym złym. Większość z nas lubi, gdy zamiast nieba spowitego chmurami widać jego błękit. Niestety upały i nadmierne nasłonecznienie są bardzo groźne- zwłaszcza dla seniorów-, o czym nie opiekunowie osoby starszej muszą pamiętać. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, jak pomóc przetrwać naszym podopiecznym ten najcieplejszy czas.

Sam skwar panujący na zewnątrz jest zagrożeniem dla zdrowia. Szczególnie uważać muszą dzieci i osoby starsze oraz przewlekle chore. Wysokie temperatury mogą spowodować problemy z układem krążenia. Łatwiej jest również doprowadzić do odwodnienia organizmu. Niezwykle groźne są również skoki temperatury, dlatego bardzo należy uważać na stosowanie klimatyzacji. Choć pokusa jest wielka, by zafundować sobie chwilę chłodu, to zmiana temperatury może doprowadzić do bólu gardła, przeziębienia czy też skończyć się bólem stawów (zwłaszcza u osób starszych, skarżących się na zmiany zwyrodnieniowe).

Poniżej przekazujemy kilka rad, jak najlepiej znieść „gorący czas”:

•    Unikaj wyjścia z domu między godz. 11 a 17. Choć słońce kusi, lepiej by osoby starsze i przewlekle chore pozostały w mieszkaniu w tych godzinach. Osoby chorujące na nadciśnienie, na chorobę wieńcową, na choroby układu krążenia, na niewydolność nerek i na cukrzycę są szczególnie narażone na działania nie tylko słońca, ale i wysokich temperatur.

•    Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. W okresie letnich upałów powinniśmy pić jej więcej, niż zazwyczaj. Należy jednak uważać, by woda nie była zbyt zimna. Warto też zrezygnować z napojów gazowanych.

•    Dieta, – czyli korzystajmy z dobrodziejstwa natury. Lato to czas, gdy owoców i warzyw mamy pod dostatkiem. Skoro natura sama o nas dba, powinniśmy korzystać z jej dobrodziejstw. Łatwiej zniesiemy wysokie temperatury, gdy będziemy jeść dużo owoców i warzyw (one poza witaminami zawierają dużo wody, która tak bardzo jest potrzebna)

•    Czapki, kapelusze i inne przewiewne okrycia głowy to podstawa. Dotyczy to nie tylko osób starszych. Dobrze jest również pamiętać o tym, by przebywając już poza domem, korzystać z cienia.

•    Obowiązkowy must have letniej szafy to bawełna i len. Przewiewne, niekrępujące ruchów stroje zarówno dla Opiekunki, jak i Podopiecznego to konieczność.

•    Stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem, to konieczność, nie tylko na plaży. Nasza skóra źle znosi intensywne nasłonecznianie (i wcale nie chodzi o przyspieszanie procesów starzenia). Brak ochrony może prowadzić do powstawania zmian nowotworowych.

•    Nie forsuj się, tzn. nie podejmuj wymagającej aktywności fizycznej w czasie największego nasłonecznienia.

Może się zdarzyć, że pomimo zastosowania powyższych rad jednak organizm naszego podopiecznego odmawia posłuszeństwa. Jeśli czuje się on słabiej (mroczki przed oczami, nudności, zawroty głowy itp.) najlepiej poprosić o pomoc lekarza.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!