Jak się przygotować do wyjazdu do Niemiec? 

Wyjazd do innego kraju i rozpoczęcie tam pracy to rzecz wielkiej wagi. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz, kiedy wszystko wydaje się obce i trudne. Taka zmiana może budzić wiele obaw. Lęk będzie mniejszy, jeśli przygotujesz się do tej życiowej rewolucji. 

 

Zdobywaj informacje

Lęk przed zmianą można oswoić. Boimy się, bo nie wiemy co nas czeka. Wyjazd, zwłaszcza ten pierwszy. budzi obawy, bo niewiele wiemy o naszym nowym życiu. Nowością jest wtedy wszystko – otoczenie, język, sposób funkcjonowania, zawodowe obowiązki. Żyjemy jednak w świecie, w którym dostęp do informacji jest wyjątkowo łatwy. Możemy dosłownie zobaczyć jak będzie wyglądało nasze nowe życie. Gdzie je “podglądać”?

Opcji jest co najmniej kilka, aby zobaczyć swoje przyszłe życie możesz: 

  • oglądać niemiecką telewizję – na niemieckich kanałach lub w internecie, przydatne będzie wszystko – programy informacyjne, seriale, programy o tematyce społecznej,
  • czytać blogi o życiu w Niemczech – tych jest w sieci naprawdę dużo, znajdziesz na nich masę przydatnych, praktycznych informacji oraz historii Polaków, którzy już od jakiegoś czasu żyją w Niemczech. Autentyczne historie są niezwykle pouczające i pokrzepiające. Oprócz blogów polecamy kanały na YouTube,
  • rozmawiać z osobami, które taki wyjazd mają za sobą.

 

Podobne doświadczenia

Wspomniana wyżej rozmowa ma ogromne znaczenie dla procesu adaptacji w nowym miejscu. Podczas bezpośredniej rozmowy możesz zapytać dokładnie o to, co Cię interesuje, co jest dla Ciebie ważne. Rozmawiać możesz nie tylko ze znajomymi, którzy takie wyjazdy mają za sobą, fora internetowe i media społecznościowe mają tę zaletę, że dają nam możliwość wymiany doświadczeń z właściwie nieograniczoną ilością osób. Możesz dzięki nim nawiązać kontakt np. z:

  • osobami, które są w podobnej sytuacji zawodowej – innymi opiekunkami, które tak jak Ty wyjeżdżają na zlecenie,
  • osobami zamieszkującymi okolicę, w której Ty będziesz mieszkać – mogą być to zarówno Polacy, Niemcy, jak i osoby przyjeżdżające z innych krajów,
  • osobami z twojego miasta/otoczenia, które wyjechały do Niemiec. 

Polacy w Niemczech są jedną z największych mniejszości narodowych, wśród tak licznej grupy osób na pewno znajdziesz takie, które będę wstanie odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. 

 

Szlifuj język

Wyjeżdżając do pracy do Niemiec dobrze jest znać chociaż podstawy języka. Oczywiście im swobodniej posługujesz się niemieckim, tym łatwiej będzie Ci się komunikować. Zanim wyjedziesz do Niemiec możesz iść na kurs językowy lub uczyć się samodzielnie w domu. Darmowe lekcje znajdziesz w internecie, na specjalnie przygotowanych w tym celu platformach, ale także na blogach i na YouTube. Pomocne będzie też samo osłuchiwanie się z językiem – tu znowu odsyłam do internetu, telewizji i radia. Słuchanie niemieckich piosenek czy oglądanie seriali również pozytywnie wpłynie na twoją znajomość języka. W sieci możesz też umówić się na konwersacje z osobami, które także się uczą. Możesz dzięki temu zyskać nowe umiejętności, ale i znajomości. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!