Przednówek to trudny czas, dla tych, którzy chcą jeść zdrowo. W powietrzu zaczyna pachnieć wiosną, chciałoby się już sięgnąć po wiosenne przysmaki, ale na nowalijki jest zdecydowanie za wcześnie. O tej porze roku, dużo lepiej zajrzeć do spiżarni, niż na uliczne stargany. Aby zachować siłę i witalność, powinniśmy jeść sezonowo, ale co jeść kiedy mamy sezon „na nic” Podpowiadamy co jeść o tej porze roku, aby wzmocnić organizm, dostarczając mu odpowiednią dawkę energii, witamin i mikroelementów.
Skarby ze spiżarni
Przygotowując posiłki, jak najczęściej zaglądaj do domowej spiżarni. Wczesna wiosna to dobry czas na to, aby ją opróżnić i zrobić miejsce na przetwory z nadchodzącego sezon. Prawdą jest, że przetworzone owoce i warzywa nie są tak wartościowe jak świeże, ale o tej porze roku ich jedzenie jest korzystniejsze niż spożywanie produktów wyhodowanych na przełomie zimy i wiosny. Szczególną wartość mają kiszonki, które są źródłem wielu witamin i mikroelementów. Kiszonki zawierają kwas mlekowy, który sprzyja budowaniu odporności, są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika. Warto sięgać po nie jak najczęściej.
Warzywa korzeniowe
Jakie warzywa warto jeść jesienią Przede wszystkim te, które są w stanie przetrwać od jesiennych zbiorów, aż do wiosny. Ziemniaki, marchew, buraki – wykorzystuj je w kuchni, bo są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Możesz gotować z nich nie tylko zupy i wykorzystywać jako dodatki do dań głównych, ale traktować jako bazę do podstawowych posiłków – gulaszy czy zapiekanek.
Strączki
Warzywa strączkowe są nieco zapomniane, a szkoda, bo są świetnym źródłem białka, a przy tym są smaczne i sycące. Strączki są bogate w kwas foliowy i błonnik pokarmowy. Fasolę, groch czy soję dobrze jeść chociaż raz w tygodniu.
Graj w zielone!
Natki, które możesz kupić o tej porze roku w sklepie nie są zbyt wartościowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyhodowała je sama. Twój parapet może zamienić się w mały ogródek i to prawie bez wysiłku. Wystarczy zanurzyć w wodzie cebulę, aby po kilku dniach cieszyć się świeżym szczypiorem. Odkrojona końcówka korzenia pietruszki, szybko wypuści zieloną natkę. Na oknie możesz hodować też rzeżuchę, zioła czy kiełki. Wszystkie smaczne o bogate w wartości odżywcze.
Jedz orzechy
Orzechy mają wiele zalet. Są źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych, wpływają korzystnie na pracę mózgu. Ich dodatkową zaletą jest łatwość przechowywania i dostępność przez okrągły rok. Orzechy można jeść w ramach przekąski, dodawać np. do sałatek, ciast, owsianki. Jeśli senior ma problemy z gryzieniem, możesz je mielić przed dodaniem do potraw.
Ważny nabiał
W przedwiosennej diecie ważną rolę odgrywa nabiał. Mleko, sery i jogurty są cennym źródłem wapnia, żelaza, fosforu i potasu, a pierwiastki te bardzo korzystnie wpływają na układ kostny i mięśniowy. Nabiał najlepiej spożywać w postaci sfermentowanej.
Pamiętaj o rybach
Ryby powinny lądować na naszych talerzach przynajmniej raz w tygodniu. Ryby dostarczają organizmowi kwasów omega-3, dzięki którym obniżają ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i lipidów, rozszerzają naczynia krwionośne, zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Działają też przeciwzapalnie, łagodząc objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, a dodatkowo pomagają zachować sprawność intelektualną.