Wiosenne porządki w domu podopiecznego

Wiosna to idealny czas na gruntowne sprzątanie. Dłuższe dni i słońce zaglądające w okna zachęcają do uporządkowania przestrzeni i zmiany wystroju. Czy opiekunka zobligowana jest do generalnego wiosennego sprzątania? Czy musi myć okna, sprzątać strych i piwnicę oraz robić porządki w ogrodzie? Takie i podobne pytania pojawiają się na forach dla opiekunek bardzo, bardzo często. Czy jest na nie jednoznaczna odpowiedź? 

Co jest, a co nie jest obowiązkiem opiekunki?

Bez względu na to, jak dużo się mówi i pisze o zakresie obowiązków opiekunek osób starszych, pytania o ten aspekt pracy ciągle wracają. Podstawowym obowiązkiem opiekunki seniora jest wykonywanie czynności higienicznych przy podopiecznym, karmienie, ubieranie i pomoc we wszelkich codziennych czynnościach. Do obowiązków opiekunki należy również prowadzenie gospodarstwa domowego – gotowanie, robienie zakupów, sprzątanie. 

Nie należą do nich natomiast gruntowne porządki takie jak sprzątanie strychu, piwnicy, prace remontowo-wykończeniowe (np. malowanie ścian) czy ciężki prace w ogrodzie (np. wycinanie krzewów).

Wiosenne porządki – robić czy nie?

Przyjęło się, że wiosna, a zwłaszcza okres przed Wielkanocą, to dobry czas na wiosenne porządki. Czy opiekunka powinna robić je w domu podopiecznego? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od umowy, która określa jaki jest zakres jej obowiązków. Poza tym od tego czy opiekunka czuje się na siłach, aby je wykonać,  ogromne znaczenie ma stan zdrowia podopiecznego, stopień jego sprawności oraz liczba pozostałych czynności, które musi wykonać. Są opiekunki, dla których gruntowne sprzątanie domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem, a są takie, dla których jeden dodatkowy obowiązek byłby dodatkowym obciążeniem ponad ich siły. Robiąc więc wiosenne porządki w domu seniora czy nie? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, przede wszystkim przeanalizuj umowę, możesz też porozmawiać ze swoją zmienniczką, a na koniec zastanów się czy masz na to siłę, czas i ochotę. Większość opiekunek raz w ciągu swojego pobytu w domu seniora wykonuje kilka dodatkowych obowiązków, np. myje okna.  Na koniec warto dodać, że niektóre z Pań nie wyobrażają sobie życia bez wiosennych porządków, robią je w swoim domu, a będąc na zleceniu, także w domu podopiecznego, który czasowo traktują jak swój własny. 

Wiosna w domu

Wiosenne porządki nie muszą być przykrym obowiązkiem i wiązać się z ciężką pracą od rana do wieczora. Aby poczuć się lepiej i odzyskać energię, często wystarczy po prostu zmienić nieco wystrój, zdjąć ciężkie zasłony i zamienić je lżejszymi, wymienić dodatki dekoracyjne na takie w jasnych kolorach, przynieść do domu wiosenne kwiaty – hiacynty, żonkile czy tulipany. Małe zmiany mogą przynieść wielki efekt i sprawić, że w odświeżonym wnętrzu poczujemy się lekko i radośnie, a przecież właśnie o to w wiosennych porządkach chodzi.

Jeśli uważasz, że dom seniora i jego otoczenia potrzebują gruntownych porządków, możesz je zaplanować, zrób listę rzeczy do zrobienia w domu i w ogrodzie. Nie chodzi jednak o to, abyś sama wykonała wszystkie prace. Skonsultuj się z najbliższymi seniora, zapytaj czy są w stanie wspomóc Cię w cięższych pracach. W Niemczech dużo popularniejsze jest też wynajmowanie ekip sprzątających  czy takich, które robią porządki wokół domu, może się okazać, że rodzina seniora ma przewidziany na ten cel jakiś budżet. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!