Dlaczego nie?
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy podjąć pracę na czarno, postaramy się je rozwiać. Praca na czarno to nie tylko brak ubezpieczenia (kiedy np. ulegniesz wypadkowi w pracy nie masz możliwości leczenia i odszkodowania) i składek emerytalnych (pracując na umowę, pracujesz na swoją emeryturę), ale także ryzyko nieotrzymania wynagrodzenia w całości lub części. Nie mając umowy nie masz dokumentu na podstawie którego możesz domagać się wypłaty wynagrodzenia. Co więcej, za pracę bez umowy grozi w Niemczech odpowiedzialność karna.
Co grozi za pracę na czarno?
W Polsce przywykliśmy do tego, że praca na czarno nie niesie za sobą większych konsekwencji. Ukarani możemy zostać właściwie tylko wtedy, kiedy pracujemy będąc zarejestrowani jako bezrobotni. Inaczej sprawa ma się jednak u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech za pracę bez umowy karane są obie strony – zarówno pracodawca, jak i pracownik. Osoby pracujące bez umowy karane są przede wszystkim sankcjami finansowymi. Kary dla obu stron mogą wynosić (uwaga!) nawet 300.000 euro!
Bardzo prawdziwe staje się tu powiedzenie “Chytry dwa razy płaci”. Dla osób, które myślą “nie dam zarobić agencji, nie będę się dzielił swoimi pieniędzmi” powinna być to cenna informacja.
Dlaczego ludzie w ogóle pracują na czarno?
Praca na czarno nie niesie za sobą praktycznie żadnych korzyści, obarczona jest za to dużym ryzykiem. Dlaczego więc w ogóle ludzie decydują się na zarabianie w ten sposób? Większość motywuje chęć zarabiania większych pieniędzy (co wcale nie musi być prawdą i jest ryzykowne). Wśród pozostałych są najczęściej osoby, które unikają legalnego zatrudnienia, bo unikają jakiejś odpowiedzialności – nie chcą wykazywać dochodów ze względów podatkowych, posiadają długi lub zajęcia komornicze, nie chcą płacić alimentów albo nie chcą stracić jakiegoś pobieranego w Polsce świadczenia, np. renty chorobowej, wszystkie te osoby są po prostu nieuczciwe, często poza łamaniem prawa pracy łamią też inne przepisy.
Praca na czarno niesie za sobą tylko pozorne korzyści, wiąże się ze stresem, ryzykiem i odpowiedzialnością finansową i karną. Zamiast większego zarobku może przynieść ogromne straty. Zamiast ryzykować lepiej jest zatrudnić się w agencji lub założyć własną działalność gospodarczą.