Cechy opiekunki osób starszych – blog – opiekunka.gowork.pl

Porady dla opiekunki – cechy dobrej opiekunki

W obecnych czasach dość szybko rośnie liczba osób po 60 roku życia, które  borykają się z licznymi chorobami. Po opuszczeniu przez dzieci oraz wnuki, ludzie starsi często zdani są na samych siebie w codziennych czynnościach, które stają się dla nich coraz trudniejsze do wykonania. Dlatego potrzebują wsparcia osób z zewnątrz. W tej sytuacji rośnie zapotrzebowanie na opiekunów.

Zawód opiekunki na pewno nie należy do pracy łatwej. Opieka nad starszą osobą to bardzo trudna praca. To wyzwanie, któremu nie każdy może sprostać.

Przede wszystkim w pracy opiekuna ważne jest doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz chorymi. Dodatkowym atutem są przebyte kursy i szkolenia. Aby wprawnie i odpowiedzialnie wykonywać swoją pracę opiekun powinien posiadać potrzebną wiedzę z zakresu chorób, które często dotykają starsze osoby. Są to m. innymi: Parkinson, Alzheimer,  stwardnienie rozsiane, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Zdarza się, że chorzy są po wylewach bądź udarze przez co są sparaliżowani i całkowicie zdani na osobę, która sprawuje nad nimi opiekę. Dlatego też idealna kandydatka powinna być osobą zdrową i sprawną fizycznie.

Osoba starsza poza potrzebą pomocy w  codziennych czynnościach, potrzebuje również wsparcia psychicznego. Nierzadko podopieczny ciężko znosi pogarszający się stan zdrowia. Trudno mu pogodzić się z utratą samodzielności. Opiekunka powinna mieć świadomość, ze zajmuje się niepełnosprawną osobą, która nie zawsze panuje nad swoją fizjologią, dlatego powinna wykazać się dużą dozą empatii, cierpliwości oraz opanowania. Do głównych zadań opiekuńczych należą takie czynności jak: pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu, pomoc w spożywaniu posiłków, higienie osobistej, zmiana pielucho – majtek, pomoc w przemieszczaniu się a także niekiedy czuwanie w nocy.

Ważne jest również, aby opiekunka była odporna psychiczne, radziła sobie ze stresem. Kolejnymi ważnymi cechami dobrej opiekunki są: wrażliwość, uczciwość, wytrwałość, delikatność. Osoba taka powinna akceptować potrzeby swojego podopiecznego i być tolerancyjną dla wartości przez niego wyznawanych. Empatia pozwala opiekunce wspierać podopiecznego i otaczać go troskliwą opieką. Ważne, aby wzbudzała zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa, które dla podopiecznego jest szczególnie ważne. Opiekun i podopieczny powinni uzupełniać się wzajemnie.

Dobry opiekun/opiekunka to osoba spokojna, zdyscyplinowana, często dyplomatyczna, z pewna dozą samodzielności, odpowiedzialna, zadbana, niepaląca, dbająca o porządek, a także wykazująca się wysoką kulturą osobistą. Opiekunka w codziennej pracy powinna z łatwością nawiązywać i podtrzymywać pozytywne kontakty z podopiecznym, jego rodziną, znajomymi oraz pracownikami służby zdrowia i opieki społecznej. Powinna wykazywać gotowość do podjęcia szeregu zróżnicowanych obowiązków, posiadać chęć rozwoju i podnoszenia kwalifikacji

Oprócz sprawowania opieki nad podopiecznym często opiekunka musi zajmować się domem i wykonywać wszelkie czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego takie jak: sprzątanie, pranie i prasowanie, robienie zakupów oraz gotowanie. Mile widziane jest również posiadanie prawa jazdy.

Jeżeli opiekun decyduje się na wyjazd za granicę, niezbędna znajomość języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym, pozwalającym na porozumiewanie się ze swoim podopiecznym, jego rodziną oraz służbami medycznymi.

Praca opiekuna osób starszych wiąże się z poświęceniem, wymaga dużej dyspozycyjności, ale jest również źródłem satysfakcji dla wykonującej jej osoby. Daje możliwość dobrego zarobku, pogłębiania wiedzy zawodowej oraz językowej, nawiązania nowych znajomości.  Przed jej  podjęciem należy się więc dobrze zastanowić.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!