Wiosna to czas, gdy świat pięknieje. Niestety nie wszystkim dane jest cieszyć się z pojawiającej się zieleni. Dla wielu osób wiosna to również czas, w którym pojawiają się kłopoty zdrowotne o podłożu alergicznym.
Alergia sezonowa, bo to o niej dziś wspominamy, to odmiana alergii charakteryzującej się nadwrażliwością na określone czynniki. Pojawia się ona w określonym czasie (najczęściej jest to wiosna i lato). Czas jej występowania jest ściśle powiązany z pyleniem określonych roślin. W przypadku alergii sezonowej, alergenami są pyłki drzew liściastych, pyłki traw oraz pyłki chwastów.
Już wczesną wiosną zaczynają pylić niektóre gatunki drzew liściastych. Okres ten przypada od połowy lutego, aż do końca maja, początku czerwca. Kolejne intensywne pylenie przypada na początek lata. Wtedy to dają o sobie znać trawy. Ich pyłki unoszą się w powietrzu do połowy lipca. Ostatni trudny dla alergików czas, to lato, gdy do akcji wkraczają chwasty. Ich pylenie przypada na okres wakacyjny.
Niestety problemy z alergia dotyczą już co trzeciego mieszkańca Ziemi. Mogą się one ujawniać w ciągu całego życia, również w wieku starszym. W niektórych przypadkach objawy chorób alergicznych, które rozpoczęły się w dzieciństwie, mogą mieć później lżejszy przebieg i ponownie nasilić się dopiero w okresie starości.Jednak, jeżeli alergia rozpoczyna się w u starszych osób, jej przebieg jest często bardzo ciężki i dodatkowo nakłada się na inne choroby płuc.
Do charakterystycznych objawów alergii sezonowej należą:
- Niebieskawe cienie pod oczami
- Ciśnienie w uszach
- Obszary swędzące na skórze (pokrzywka)
- Swędzenie oczu, nosa, jamy ustnej, gardła i skóry
- Kaszel lub kichanie
- Wodnisty wyciek z nosa lub przekrwienie błony śluzowej nosa
- Osłabienie węchu i smaku
- Zaczerwienienie oczu i łzawienie
- Ból głowy
Jeśli Opiekun zauważy występowanie powyższych objawów u Seniora, należy zwrócić się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu. Objawy alergii niezdiagnozowane mają negatywny wpływ na jakość życia. Zatkany nos, podrażnienie gardła mogą być niebezpieczne, szczególnie, gdy nasz podopieczny ma problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Dlatego już pierwsze objawy powinny być skonsultowane z lekarzem. Kolejną trudnością w przypadku osób w podeszłym wieku jest stosowanie dodatkowych leków doustnych przeciwalergicznych, m.in. leków przeciwhistaminowych. Mogą one wpływać negatywnie na organizm, w przypadku, gdy dodatkowo nasz Senior leczy inne dolegliwości i przyjmuje stałe lekarstwa. Wchodzące ze sobą w interakcję leki mogą doprowadzić do pojawienia się zmian nastroju lub zachowania, zatrzymania moczu, suchość w ustach i spojówkach, zawrotów głowy. W żadnym wypadku nie można więc podejmować doraźnego leczenia na własną rękę, bez konsultacji specjalistycznej.
Poza leczeniem, warto zastosować kilka z poniższych porad, które w trudnym dla alergików czasie pomogą złagodzić dolegliwości:
- Zamykaj okna, zostań w domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie. Najtrudniejszy okres, to godziny poranne w ciepłe, suche, wietrzne dni.
- Śledź lokalne prognozy pogody, które zazwyczaj podają informacje na temat stężenia pyłków.
- Użyj oczyszczaczy powietrza (często zmieniaj w nich filtry)
- Po powrocie ze spaceru zmień ubranie swoje i Seniora (warto wziąć prysznic, aby zmyć pyłki).
- W przypadku wystąpienia bólu głowy, swędzenia spojówek ulgę przynosi mokry kompres.
- Unikaj grabienie liści i koszenia trawy, lub noś maskę przeciwpyłową.
- Wybieraj na spacer porę tuż po deszczu- wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze
Wiosna to idealny czas na aktywność poza domem. Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą na długie spacery i podniosą komfort życia zarówno Seniora, jak i Opiekuna.
„