Nazywamy ją jesienią życia, zmierzchem, matuzalowym wiekiem, późną dojrzałością. Jak pięknie by jednak o starości nie mówić, jest ona trudna. Trudna dla seniora i dla opiekuna. Osoby starsze często czują się nierozumiane, opuszczone, samotne. A czy Ty wiesz, co czuje „twój” senior?
Czym jest starość
Starość to pojęcie względne. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić kiedy się zaczyna. Starość to jeden z etapów życia, nie można wyznaczyć jej początku. Starzeje się nie tylko ciało, ale i dusza. Zmiany zachodzące w mózgu to tylko część procesu starzenia, na który składają się także zmiany w osobowości. Wraz z wiekiem zmienia się sposób postrzegania świata, sposób myślenia i przeżywania emocji. Z wiekiem spada tempo przetwarzania informacji, zapamiętywania i uczenia się. Osoby starsze mają problemy z koncentracją, są zapominalskie, nie mają podzielności uwagi. Naturalnym jest, że mylą imiona czy nazwiska, zapominają gdzie odłożyły okulary i zapominają o gotujących się ziemniakach, gdy rozmawiają przez telefon. Stają się też bardzo emocjonalne, wrażliwe na krytykę, bojaźliwe, a czasem też wrogie, zgryźliwe, uparte, zrzędliwe. Kluczowym w opiece nad osoba starszą jest, aby nie odbierać zachowań seniora personalnie i pamiętać, że nie są one wymierzone w opiekuna i nie wynikają ze słych intencji podopiecznego. Z osobami starszymi jest podobnie jak z dziećmi, ich złe zachowania najczęściej nie wynikają z tego, że chcą nam dokuczyć, ale z tego, że nie potrafią zachować się inaczej. Łatwiej będzie Ci je tolerować, kiedy zrozumiesz co czuje senior.
Senior zapomina
Problemy z pamięcią są charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku. Starzejący się mózg przyczynia się do trudności w zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji. Osoby starsze często zapominają co robiły wczoraj, doskonale pamiętają za to co wydarzyło się kilkadziesiąt lat temu, recytują wiersze czy śpiewają piosenki, których nauczyły się w dzieciństwie.
Senior się martwi
Osoby starsze mają tendencję do zamartwiania się. Nawet jeśli wydaje Ci się, że senior martwi się na zapas, albo przejmuje rzeczami małej wagi, nie mów „to nic takiego, nie ma się czym martwić”. Okaż zrozumienie, jeśli twój podopieczny czymś się martwi to znaczy, że to dla niego ważne. Postaraj się go zrozumieć i zapewnij o pomyślnym rozwiązaniu sprawy, która go trapi.
Senior się boi
Starsi ludzie żyją niemal nieustannie czegoś się boją. W większości z nich jest obawa przed zbliżającą się śmiercią. Ale boją się też codziennych trudności, obawiają się, że nie poradzą sobie z najprostszymi zadaniami. Największym lękiem jest jednak lęk przed samotnością. Dlatego nigdy nie strasz seniora, że odejdziesz i nie będziesz mu pomagać.
Senior tęskni za przeszłością
Starsi ludzie często mówią „za moich czasów było lepiej”. I nawet jeśli ich młodość przypadała na czasy wyjątkowo trudne, to tęsknią za nią. To naturalne, nie warto przekonywać seniora, że to nieprawda. Twój podopieczny tęskni za światem, w którym był zdrowy i sprawny. Za światem, który znał i rozumiał.
Senior traci poczucie bezpieczeństwa
„Starych drzew się nie przesadza”, mówi popularne przysłowie. Ileż w nim prawdy! Starsi ludzie źle znoszą zmiany. I nie chodzi tylko o zmianę miejsca zamieszkania. Dla seniora rewolucją jest także zmiana opiekuna. Nie dziw się wręcz, że podopieczny nie wita Cię z otwartymi ramionami. Masz przed sobą człowieka, który będzie od Ciebie zależny, który nie zna Cię i nie wie czego może się spodziewać. Prawdopodobnie zdążył przywyknąć do opiekuna, którego zmieniasz, może nawet się zaprzyjaźnili. Zmiana osoby, która będzie sprawować opiekę jest dla seniora zawsze bardzo trudna. Podopieczny może być oschły, niesympatyczny, a nawet sprawiać wrażenie obrażonego za to, że teraz to Ty będziesz się nim zajmować.
Senior nie rozumie
Postęp w ostatnich dziesięcioleciach jest ogromny. Senior gubi się w świecie nowych technologii. Trudno mu zrozumieć czym jest internet i jak działają nowe urządzenia, które pojawiają się w jego domu. Senior pamięta czasy, w których samochody jeździły z maksymalną prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, telefony nie były ogólnodostępne, a w domach nie było telewizorów. Świat bankowości internetowej i mediów społecznościowych jest dla nich niezrozumiały.
Senior chce czuć się potrzeby
Starsi ludzie często mówią „po co ja jeszcze żyję, nikomu nie jestem potrzebny, tylko stwarzam problemy” i tak się właśnie czują. Jednocześnie bardzo chcą czuć się ważni i kochani. O zainteresowanie i bycie w centrum uwagi walczą na różne sposoby. Jednym z nich może być złe zachowanie. Senior, który czuje się porzucony i któremu nie poświęca się uwagi może prowokować opiekuna do tego, aby ten się nim zajmował. Może być opryskliwy i złośliwy, może celowo przestać wykonywać czynności, z którymi do tej pory sobie radził, aby zmusić opiekuna do zajęcia sią nim. Najprostszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zauważanie podopiecznego, kiedy jest „grzeczny” i ignorowanie jego złych zachowań. Poświęcenie czasu i uwagi jest najlepszym lekarstwem na niestosowne zachowania.
„