Nie chce jeść, brać leków, ani samodzielnie się ubierać. Jest niemiły i zwraca się do Ciebie jak do służącej. Nie współpracuje kiedy próbujesz go podnieść, umyć, nakarmić. Udaje, że nie słyszy gdy do niego mówisz, lub odpowiada niekulturalnie. Lekceważy Cię i na każdym kroku okazuje jak bardzo Cię nie lubi. Celowo dokłada Ci pracy. Dlaczego senior bywa złośliwy i jak sobie z tym radzić dowiesz się z poniższego artykułu.
Dlaczego są złośliwi?
Człowiek, który jeszcze niedawno był sprawny i samodzielny, a teraz jest przykuty do łóżka i zamknięty w czterech ścianach mieszkania może zmienić się nie do poznania. „Stary niedołęga” – tak często myślą o sobie osoby starsze i niesprawne. Wydaje im się, że są ciężarem, że są nikomu niepotrzebni. Brak samodzielności bardzo ich frustruje, to dlatego stają sią tacy nieznośni.
Jednocześnie osoby te bardzo pragną zapewnienia, że tak nie jest. Że kogoś obchodzi ich los, że są jeszcze komuś potrzebni.
Musisz zdawać sobie sprawę, że główne uczucia, jakich doświadczają niesamodzielne starsze osoby to złość – na chorobę i na sytuację, w której się znaleźli. Złość tę wyładowują na tych, których mają najbliżej siebie, a więc na opiekunach, dzieje się tak bez względu na to, czy opiekun jest osobą spokrewnioną, czy osobą z zewnątrz.
Drugim dominującym uczuciem jest wstyd i zażenowanie. Uczucia te są tym silniejsze, im więcej pomocy potrzebuje starsza osoba. Najgorzej starsi ludzie zachowują się zazwyczaj wtedy, kiedy zaczynają potrzebować pomocy przy czynnościach higienicznych. Świadomość, że ktoś obcy ogląda ich stare, zniszczone ciało, że myje je czy zmienia pampersy prowadzi do frustracji, a starsza osoba często czuje się tym faktem upokorzona.
Należy także pamiętać, że ludzie na starość dziecinnieją. Zupełnie jak dzieci złym zachowaniem próbują zwrócić na siebie uwagę.
Co robić?
Jeśli osoba starsza jest złośliwa, dokuczliwa i traktuje Cię bez szacunku powiedz wyraźnie, że się na to nie godzisz, ale jednocześnie okaż jej zrozumienie.
Możesz powiedzieć np. „Rozumiem, że jesteś zły, ale nie zgadzam się, abyś mnie obrażał”. Postawienie granic jest ważne, bo nie pozwala na narastanie problemu.
Rozmawiaj z seniorem o jego uczuciach, to pozwoli mu rozładować napięcie.
Jeśli widzisz, że złe zachowanie jest sposobem zwrócenia na siebie uwagi, również mów o tym głośno, np.: „Widzę, że chciałbyś, abym poświęcała Ci więcej czasu”, jeśli masz taką możliwość faktycznie podaruj mu więcej uwagi. Nie oznacza to kolejnych godzin spędzonych przy jego łóżku, chodzi o bycie z podopiecznym, o rozmowę z nim. Czasem zwykłe zapytanie „Jak się dziś czujesz?” pomaga rozładować atmosferę.
Czego nie robić?
Nigdy nie odpowiadaj agresją na agresję, gdyż takie zachowanie tylko nakręci spiralę złości. Nie odgrywaj się na seniorze, nie wykorzystuj swojej przewagi nad nim. Nie szantażuj go i nie zastraszaj, to po prostu niedopuszczalne.
„