Boże Ciało (Fronleichnam)
To inaczej Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej. Jest to kościelne święto ruchome, które wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy (w tym roku przypada na dzień 4 czerwca). W Kościele katolickim jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Ma charakter dziękczynny i radosny.
W Niemczech, a dokładnie w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii-Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii, i Turyngii, jest to dzień wolny od pracy. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech Boże Ciało świętowane jest przez liczne procesje i msze święte, podczas których śpiewane są pieśni religijne. W Kolonii organizowana jest procesja statków na rzece Ren.
Historia Święta Bożego Ciała sięga roku 1926, w którym to doszło do cudu. Wszystko wydarzyło się w Bolsenie, gdy podczas mszy hostia w rękach księdza zaczęła krwawić. Wieść o tym zdarzeniu szybko się rozeszła, mając wpływ na popularyzację święta. W 1264 roku papież Urban IV ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.
„