Opatrywanie ran – jak robić to prawidłowo?

Wielu seniorów posiada rany, które wymagają systematycznej, dobrze prowadzonej pielęgnacji. Rany pooperacyjne po przebytych zabiegach chirurgicznych, rany odleżynowe charakterystyczne dla seniorów czy owrzodzenia, które towarzyszą niektórym chorobom, goją się zupełnie inaczej niż zwyczajne skaleczenia. Dlatego dbanie o prawidłowe opatrywanie ran jest tak ważne.

Dlaczego w ogóle trzeba zmieniać opatrunki?
Pytanie może wydać się proste, ale warto tu przypomnieć sobie czym jest proces gojenia się ran i podkreślić, że aktualna wiedza medyczna przyda się nawet w tak prostej czynności.
Jeszcze niedawno zalecenia mówiły bowiem, że rany należy osuszać. Aktualnie odchodzi się od tego sposobu gojenia. Rana naturalnie jest wilgotna, sączący się z niej tzw. wysięk, to substancja, która pozwala na wygojenie. Ten płyn zawiera substancje antybakteryjne enzymy i substancje przyspieszające gojenie. Jego usuwanie nie jest wskazane. Zadbać należy jednak o to, żeby do rany nie miały dostępu bakterie i zanieczyszczenia. I właśnie z tego powodu rany muszą być opatrywane, a opatrunki trzeba zmieniać regularnie.

 

Zmiana opatrunku w 4 krokach
Krok 1 – przygotowanie – żeby sama zmiana opatrunku poszła sprawnie, do czynności tej należy się przygotować. Przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy i ustaw je tak, żeby były w zasięgu ręki. Dokładnie umyj i zdezynfekuj dłonie, a potem załóż rękawiczki.
Krok 2 – zdjęcie starego opatrunku – delikatnie usuń stary opatrunek. Jeśli mocno przykleił się skóry, możesz nasączyć go solą fizjologiczną. Zdjęty opatrunek wyrzuć do kosza, ponownie umyj ręce i przejdź do przemywania rany.
Krok 3 – przemywanie rany – przemyj ranę jałowym gazikiem nasączonym płynem antyseptycznym. Ranę zawsze przemywamy wykonując ruchy od środka w stronę brzegów. Gdy usuniesz martwe komórki, możesz jeszcze spryskać ranę środkiem odkażającym. Teraz pozwól pooddychać i zaczekaj aż skóra wokół rany przeschnie.
Krok 4 – zakładanie opatrunku – teraz możesz założyć opatrunek, jeśli rana tego wymaga, przykryj go dodatkowo bandażem. Po zakończonych czynnościach dokładnie umyj ręce.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Opatrunek najczęściej zmieniamy raz dziennie – co około 24 godziny, a jeśli rana tego wymaga, częściej. Opatrunek zmieniamy wcześniej gdy przecieka lub jest zabrudzony. Żeby rana goiła się dobrze, warto wybierać opatrunki dobrej jakości.

Dobre opatrunki spełniają następujące kryteria:

  • Są nieprzepuszczalne dla bakterii.
  • Są przepuszczalne dla pary wodnej i dla powietrza – „oddychają”.
  • Pozwalają na izolację termiczną.
  • Pozwalają utrzymać odpowiedni poziom wilgoci rany.
  • Pozwalają na usuwanie nadmiaru wysięku.
  • Chronią ranę przed urazem.
  • Są antyalergiczne.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!