Dobry lekarz w Niemczech – jak go znaleźć?

Wizyty lekarskiej może wymagać zarówno sam senior, jak i opiekunka. Jak znaleźć dobrego lekarza? Gdzie go szukać? Na co zwrócić uwagę wybierając osobę, do której udamy się na wizytę? Jak czytać oceny w portalach służących do wyszukiwania wizyt? Na pytania odpowiadamy w tekście.

 

Lekarz z polecenia

Sprawdzoną metodą poszukiwania usług jest zwyczajne „zasięgnięcie języka”. O wartego polecenia lekarza możesz zapytać rodzinę seniora, opiekunkę, którą zmieniasz, sąsiadkę lub sprzedawczynię w sklepie. Informacji możesz szukać także na forach dla opiekunek lub w grupach tematycznych w mediach społecznościowych – zarówno tych poświęconych pracy opiekunek, jak i lokalnych, dotyczących funkcjonowania w danym mieście czy regionie. Do im większej ilości osób trafi pytanie, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego lekarza. Trzeba tu zaznaczyć, że warto korzystać z niemieckiej służby zdrowia, bo oferuje ona szeroki wachlarz możliwości. W Niemczech dostępnych jest więcej opcji terapeutycznych niż w Polsce, refundacja obejmuje leki, które w Polsce nie są refundowane, pacjenci mają możliwość nieodpłatnego wykonania badań, za które w Polsce trzeba byłoby zapłacić.

Wyszukiwarki internetowe

Najbardziej popularną wyszukiwarką służącą do znalezienia lekarza w Polsce jest „znany lekarz”. Niemcy mają podobne narzędzia. Najwięcej opinii znajdziesz na stronach:

  • www.jamade.de
    W wyszukiwarce wpisujesz specjalizację (lub nazwisko lekarza, np. takiego, którego ktoś Ci polecił) oraz swój adres lub kod pocztowy. Wyszukiwarka przedstawi Ci propozycje lekarzy w okolicy. Po kliknięciu na nazwisko wybranego lekarza zobaczysz jego profil – z numerem telefonu, godzinami otwarcia, adresem itp. Wizytę możesz umówić telefonicznie lub zarezerwować w portalu.

  • www.vdek-arztlotse.de
    Ta wyszukiwarka będzie bardzo pomocna jeśli nie mówisz po niemiecku lub po prostu chcesz skorzystać z możliwości wizyty u lekarza, który mówi po polsku. Tak, jak w poprzedniej wyszukiwarce wpisujesz nazwisko lub specjalizację lekarza i miejscowość, po prawej stronie pokażą Ci się dodatkowe filtry ukryte pod zakładką „Arzt/Ärztin & Sprechzeiten“. W tym miejscu wybierasz opcję „Polnisch” i klikasz na „Suchergebnis verfeinern“ , co zawęzi wyniki wyszukiwania do lekarzy, którzy mówią po polsku.
  • Jeśli lekarz, którego szukasz nie ma profilu w wymienionych wyżej portalach, skorzystaj z www.kbv.de – wyszukiwarki zrzeszenie lekarzy niemieckich.

Portale internetowe – jak czytać opinie i na co jeszcze zwrócić uwagę

Szukając lekarza w wyszukiwarkach internetowych trzeba zwrócić uwagę na 2 rzeczy: po pierwsze zaznacz w wyszukiwarce opcję „gesetzlich versichert”, wtedy w wynikach wyszukiwania pojawią Ci się tylko lekarze przyjmujący na niemiecką kasę chorych, a więc bez opłat dla wszystkich osób posiadających ubezpieczenie. Po drugie niemieckie „1”, to polskie „6”. Lekarz posiadający średnią ocen zbliżoną do 5 czy 6 jest więc lekarzem, którego pacjenci ocenili niezbyt dobrze, a ten, który ma średnią ocen zbliżoną do 1 lub 2 jest prawdopodobnie świetnym specjalistą.
Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy lekarskiej możesz zadzwonić na numer W nagłych wypadkach możesz zadzwonić na numer alarmowy 116117, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tak jak w Polsce i w całej Europie w Niemczech działa też numer alarmowy 112, który łączy wszystkie służby ratunkowe – pogotowie ratunkowe, policję i straż pożarną.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!