Niezawodne sposoby na oszczędzanie

Wyjechałaś na zlecenie i prawdopodobnie zarabiasz dużo więcej niż dotychczas, ale w portfelu wcale nie zostaje więcej? Prawdopodobnie brakuje Ci motywacji, dlatego przedstawiamy sposoby na jej zwiększenie. Możesz nie mieć też świadomości dlaczego pieniądze “same się rozchodzą”.

 Mam, więc wydaję

 Osoby, które nagle zaczęły zarabiać dużo więcej niż dotychczas mają często tendencję do myślenia, że pieniądze nigdy się nie skończą. to charakterystyczne np. dla osób, które wygrywają w grach typu lotto. Kwoty, które są dla nas nowe, tylko na początku wydają się całkiem duże, wraz ze wzrostem przychodów, rosną wydatki. to naturalne, ale warto od razu po zarobieniu większych kwot odkładać jakąś sumę pieniędzy. 

 

 Nie potrafię odmawiać

 Nasza świadomość posiadania większej kwoty pieniędzy to jedno, świadomość innych osób, to drugie. Na forach internetowych można znaleźć wpisy opiekunek, które skarżą się, że są finansowo wykorzystywane przez bliskich. Mężowie lub dzieci nagle oczekują, że skoro opiekunka zarobiła na wyjeździe określoną kwotę, to powinna dzielić się swoim dochodem. Czasem pojawia się też dalsza rodzina, znajomi czy sąsiedzi, którzy oczekują pożyczki. Pamiętaj, że bardzo ważne jest stawianie granic. Pieniądze, które przywozisz ze zlecenia to skutek twojej ciężkiej pracy i tylko od Ciebie zależy co z nimi zrobisz.

 

 Nie wiem co się stało z moimi pieniędzmi

 Nie lubimy przyglądać się swojemu budżetowi, bo to ciężka praca, w dodatku może obnażyć naszą rozrzutność lub zaniedbania. Jeśli już jednak zdecydujesz się za to zabrać, na pewno na tym zyskasz. Warto analizować nie tylko codzienne zakupy, ale i zawierane umowy. W takiej analizie może wyjść np. że opłacasz abonament, z którego nie korzystasz lub korzystasz z niekorzystnej oferty czy taryfy. A może po prostu za dużo wydajesz na przyjemności (ubrania, kosmetyki) lub robisz za duże zakupy, a potem np. wyrzucasz nadmiar jedzenia.

 

 Nie mam motywacji do oszczędzania

 Niektórzy z nas nie oszczędzają, bo nie widzą w oszczędzaniu sensu. Odkładanie pieniędzy dla samego odkładania może wydawać się bez sensu, a kwota zgromadzona na koncie po prostu nie cieszy. Inaczej rzecz wygląda, gdy nadasz oszczędzaniu sens, a proces zakończy się nagrodą. To działa nawet przy niewielkich kwotach. Odkładając np. 1000 zł miesięcznie, możesz zaoszczędzić 12.000 zł w skali roku. Połowę tej kwoty warto zachować, ale druga połowa może zostać potraktowana jako nagroda za oszczędzanie, możesz np. wymienić meble, kupić nowy sprzęt do kuchni czy łazienki, albo pojechać na ekstra wakacje. 

 

Źle myślę o pieniądzach 

 Wokół pieniędzy narosło mnóstwo złych mitów. Wielu z nas nosi w sobie podświadome przekonanie, że pieniądze są złe. Od najmłodszych lat słyszymy, że “pieniądze szczęścia nie dają”, a “pierwszy milion trzeba ukraść”. Pieniądze nie są ani dobre, ani złe, dobre lub złe jest dopiero to, co z nimi robimy. Oszczędzaj więc na co tylko chcesz 🙂

 

 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!