Najczęstsze powikłania pocovidowe u seniorów

Powikłania pocovidowe występują u znacznej ilości osób, które doświadczyły choroby. Mogą pojawić się u wszystkich pacjentów, także u tych, którzy nie wymagali hospitalizacji i przechodzili chorobę łagodnie. Co ciekawe skutków pandemii mogą doświadczać także Ci, którzy w ogóle nie przeszli infekcji.

Najczęstsze powikłania

Ponieważ covid jest chorobą układu oddechowego, powikłania w dużej mierze dotyczą tego właśnie układu. Senior może mieć duszności, ciężki oddech, trudności z zaczerpnięcie tchu. Objawy te mogą utrzymywać się długofalowo. Częstym powikłaniem są powikłania układu sercowo -naczyniowego.
Częstym powikłaniem infekcji covidwoych jest długotrwałe zmęczenie, brak siły i ogólne złe samopoczucie. Powikłania covidowe często obejmują też ogólne pogorszenie stanu zdrowia i nasilenie objawów tych chorób, które już towarzyszą seniorowi. Bardzo częste są powikłania ze strony układu nerwowego, np. mgła mózgowa, która jest nie tyle powikłaniem co symptomem, pacjent z mgłą ma trudności z koncentracją i skupieniem, nie kojarzy faktów, ma kłopoty z pamięcią.

Pozostałe skutki covid

Powikłania pocovidowe to także bóle głowy, bóle mięśni i stawów, brak siły i męczenie się. Do powikłań należy również długotrwała utarta zmysłów – węchu i smaku, wypadanie włosów czy tzw. pocvidowe paznokcie (pofalowana płytka paznokciowa). Pacjenci, którzy przeszli zakażenie mogą mieć też szereg powikłań, które nie są charakterystyczne, np. problemy skórne (sucha, swędząca skóra, wysypki).

Covid a psychika

Odrębnym rodzajem powikłań są powikłania psychiczne. Wielu pacjentów po przebytej chorobie cierpi na depresję, nerwicę, stany lękowe. Starsi pacjenci często nie wracają do sprawności psychicznej i intelektualnej sprzed choroby. Pamiętajmy, że choroby psychiczne należy leczyć tak, jak wszelkie inne schorzenia. Jeśli widzisz więc u podopiecznego symptomy powikłań w obrębie psychiki, koniecznie skontaktuj się z jego lekarzem.

Powikłania u tych, którzy nie chorowali

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, na powikłania pocovidowe jesteśmy narażeni wszyscy – nawet jeśli sami nie przeszliśmy zakażenia. Sytuacja epidemiologiczna wywarła wpływ na nas wszystkich. Byliśmy zamknięci w domach, często pozbawieni kontaktu z bliskimi. Doskwierała nam samotność, baliśmy się o zdrowie własne i bliskich. Wielu z nas doświadczyło straty – umierali członkowie naszych rodzin i znajomi. Baliśmy się utraty pracy lub traciliśmy ją. Obawialiśmy się trudności finansowych lub ich doświadczyliśmy. Media napędzały spiralę strachu, informując o nowych zakażonych i zmarłych z powodu covid. W takich warunkach nawet osoby, które nie zakaziły się covid, są narażone na skutki pandemii, np. na depresję, którą psychiatrzy diagnozują coraz częściej, podkreślając, że pandemia ma tu ogromne znaczenie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!