Czy będziesz opiekunką?

Zanim podejmiemy jakąkolwiek prace zastanawiamy się, czy się do niej nadajemy, czy będzie nam odpowiadać, czy damy radę? Czy będziemy się w tej pracy spełniać? W przypadku brani pod uwagę pracy opiekunki w Niemczech zastanawiamy się czy damy radę, czy nasz język jest na odpowiednim poziomie, czy senior i jego rodzina nas polubi? Zrobimy krótki „test”, w naszym artykule sprawdzisz czy posiadasz cechy, które warto mieć podejmując prace w takim charakterze.

Jakie cechy powinna posiadać opiekunka?

  •  Empatia

Empatia, to ważna cecha, którą powinna posiadać opiekunka. Starość nie jest łatwym etapem w naszym życiu, dlatego ważne, aby osoba zajmująca się seniorem miała łatwość wyczuwania emocji oraz sytuacji, w jakiej znajduje się starsza osoba. 

  •  Cierpliwość

Cierpliwość również jest bardzo ważna, starość ma swoje „prawa” i bardzo często ten etap życia wiąże się z negatywnymi emocjami czy frustracjami. Osoby starsze ze względu zarówno na wiek jak i choroby, które towarzyszą im w życiu mogą być nerwowe jak również upierdliwe w sytuacjach, kiedy nie są w stanie poradzić sobie z podstawowymi czynnościami życiowymi, które do tej pory nie sprawiały im większego problemu. Dlatego cecha ta jest istotna. 

  • Siła

Mówiąc o sile mamy na myśli obydwa znaczenia tego słowa, zarówno siłę fizyczną, której czasem musimy używać w przypadkach, kiedy senior nie jest do końca sprawny lub po prostu jest osobą niepełnosprawną. Jak również siłę psychiczną, która bardzo często jest niezbędna. To opiekunki są pierwszą linią „ataku” dla seniora. Kiedy ma zły dzień, kiedy nie posmakuje mu obiad, kiedy okazuje swoją frustrację, bo zauważa, że jeszcze wczoraj wejście po schodach nie było problemem, a dzisiaj już jest. 

  • Asertywność

W pracy opiekunki bardzo ważne jest to, że potrafimy powiedzieć „nie”. Musimy pamiętać o tym, aby od początku wyznaczać granice, ponieważ seniorzy bardzo często mogą je testować i wymagać zbyt wiele, wychodzić poza Wasz zakres obowiązków. Równie często musimy mówić słowo nie rodzinie seniora, która chciałaby wcisnąć nam czynności, które nie znajdują się z zakresie obowiązków.

  •  Łatwość nawiązywania kontaktów

Otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów też są ważne. Dużo łatwiej w danej pracy odnajdą się osoby, które nie mają z tym problemów, gdyż szybciej wejdą w relację z seniorem i jego rodziną. 

  •  Adaptacja

Łatwość adaptacji w danym miejscu również przyczynią się do łatwiejszej pracy, gdyż osoby, które długo adaptują się w nowym miejscu mogą mieć problemy z nawiązaniem relacji z podopiecznym jak również z funkcjonowaniem w konkretnym, obcym miejscu. Ważne jest, aby łatwo dostosowywać się do zmian, wiadomo, że każdy dom jest inny, każdy człowiek jest inny i w każdym domu panują inne zasady, raczej nie spotykamy identycznych domów czy też ludzi. 

  • Samodzielność oraz zaradność

Pamiętajmy, że podczas opieki nad seniorem jesteśmy zdane głównie na siebie, to my zajmujemy się podopiecznym, robimy zakupy, planujemy dzień oraz życie seniora. Ważne jest, abyśmy potrafiły zorganizować dzień i dostosować go do potrzeb naszego podopiecznego. 

  • Uczciwość

Uczciwość również jest ważna, warto ją stosować zarówno wobec podopiecznego jak również wobec jego rodziny. Nie zatajajmy prawdy, nawet jeśli wydarzyło się coś, co wydarzyć się nie powinno warto być szczerym i uczciwym. Wówczas senior będzie wiedział, że może liczyć na nas w każdej sytuacji będzie mógł polecić nas innym osobom. 

  • Języki

Łatwość nauki języków na pewno ułatwi nam kontakt z podopiecznym, nawet jeśli nasz znajomość niemieckiego jest podstawowa a mamy łatwość nauki języków obcych bardzo szybko uzupełnimy braki językowe i bez problemu będziemy nawiązywać kontakt z seniorem. 

Najważniejsze są chęci i zaangażowanie, a współpraca na pewno nam się ułoży. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!