Dla zdrowych stóp seniora

8 października przypadał Międzynarodowy Dzień Podologii – International Podiatry Day. Dzień ten ustanowiła Międzynarodowa Federacja Podologów i Podiatrów. Specjaliści Ci często coraz częściej leczą naszych podopiecznych.  

Czym jest podologia? 

Sama nazwa podologia wywodzi się z języka greckiego, PODOS – stopa, LOGOS – nauka. Podologia to nauka o kończynach dolnych, obejmuje zarówno tkanki jak i narządy z których są zbudowane. Jej głównym celem jest poprawne funkcjonowanie kończyn dolnych. 

Zarówno diagnozowaniem jak i leczeniem płytki paznokcia u stóp zajmuje się podolog.  Jego specjalizacja obejmuje też zmiany skórne na stopach. 

Natomiast podiatra zajmuje się kompleksowo chorobami stóp. To z jego pomocy korzystamy najczęściej, gdyż potrafi nam pomóc zarówno w przypadku wysypki jak również kiedy mamy problemy stawowe. 

Czemu o tym piszemy? 

Bardzo często wraz ze starzeniem się pojawiają się problemy ze stopami. Jeśli nie są to załamania czy zwichnięcia warto odwiedzić podiatre, ale przede wszystkim musimy o stopy seniora dbać. Jest to część ciała wymagająca szczególnej uwagi, bowiem dzięki nim się poruszamy, jest to filar naszego ciała i warto, żeby był w dobrej kondycji jak najdłużej. Wraz z wejściem w podeszły wiek zauważamy zaniedbania z młodości. Do tego dojść mogą po prostu wiekowe schorzenia i problem narasta.

Warto wiedzieć, że w wieku starczym skóra przestaje produkować  warstwę tłuszczową, co wiąże się ze zmniejszeniem jej elastyczności, staje się ona mniej delikatna, często również bardzo wysuszona. Tym samym jest bardziej podatna na uszkodzenia, pęknięcia czy obtarcia. Często na stopach pojawiają się odciski, powstają one w skutek deformacji. Jak wiemy przed laty naszym seniorzy nie mieli dostępu do obuwia tak jak my dzisiaj, co skutkowało noszenie niewłaściwych i niedobranych butów dla danej stopy a następnie deformacją czy zniekształceniem. 

Niewystarczająca lub zła pielęgnacja stóp 

Jednym z problemów może okazać się fakt, iż senior latami za głęboko wycinał paznokcie, czego następstwem jest wrastanie paznokcia w skórę. Ale wrastanie pazkonacia może przyjść z wiekiem ponieważ wraz z biegiem lat zmienia się grubość i kształt paznokci. Ponadto częste u osób starszych pojawiają się problemy z krążeniem, co powoduje powolny wzrost paznokcia i zmianę jego struktury, co może powodować ból przy chodzeniu. 

Dodatkowo wśród osób z poprzednich pokoleń „modą’’ jest usuwanie zrogowaceń ostrym narzędziem, typu żyletka, co może skutkować uszkodzeniem naskórka. 

Kolejnym problemem są choroby, takie jak zaburzenia krążenia, skutkują one „psuciem‘’ pazkonacia, staje się on zgrubiały, twardy, łatwo go złamać. Problem jest również cukrzyca pojawiająca się często u osób starszych, która rzutuje również na stopy, mówimy wówczas o stopie cukrzycowej. 

Także pamiętajmy aby na co dzień zapewnić odpowiednią pielęgnację stóp naszego seniora. Nie możemy zapominać o codziennym myciu i nawilżaniu, o delikatnym i dokładnym osuszaniu. O tym, aby odpowiednio obcinać paznokcie jak również dobierać odpowiednie obuwie. Ważny jest rozmiar, materiał z jakiego but jest zrobiony jak również dobranie go odpowiednio do pory roku. 

I przede wszystkim musimy pamiętać, że jeśli nas coś niepokoi, zauważamy jakieś zmiany czy senior zaczyna narzekać powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty. 

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!