Koronawirus – nie taki diabeł straszny?

Od prawie roku świat walczy z nowym, silnym wirusem, jakim jest SARS-CoV-2. Atakuje on głównie drogi oddechowe. Codziennie słyszymy o nowych zachorowaniach jak również o ozdrowieniach. Na bieżąco śledzimy nowe obostrzenia. Zadajemy sobie pytanie, co dalej, jak żyć, jak się chronić? 

Niemieckie pomysły w walce z wirusem 

Jak wiemy niemiecki Rząd na bieżąco monitoruje sytuację w kraju, z którą radzi sobie naprawdę dobrze. W niemieckich mediach coraz częściej słychać o pomyśle odporności zbiorowej, która miałaby się odbyć na zasadzie naturalnego zakażenie dużej części populacji. Jednak Niemieckie Towarzystw Wirusologiczne (GfV) jest na nie. Mówi o tym, że w takim przypadku byłyby to niekontrolowane zachorowania, które mogłyby się  wiązać ze wzrostem śmiertelności. „Zwiększone ryzyko ciężkiej progresji Covid-19 wiąże się na przykład z otyłością, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, niewydolnością nerek, przewlekłą chorobą płuc, wątroby, udarem, po przeszczepie oraz w czasie ciąży.” Natomiast w dalszym ciągu zalecane jest noszenie maseczek, utrzymanie dystansu społecznego, oraz nakładanie grzywny w przypadku nie przestrzegania zaleceń. 

Nowości w walce 

Nowy komunikat od firmy farmaceutycznej Biontech z siedzibą w Moguncji dotyczy przełomu w walce z wirusem, firma ogłosiła bowiem, że szczepionka nosząca nazwe BNT162b2 jak na razie działa bardzo dobrze i na chwile obecną rozpoczęto jej masową produkcję. W ostatnim czasie firma złożyła  wniosek o ostateczne zatwierdzenie szczepionki.

Statystyki 

Według sondaży Niemcy są zadowoleni ze sposobu walki z wirusem. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, ponad dwie trzecie niemieckiej ludności pozytywnie ocenia sposoby zarządzania walki z pandemią. Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej Kanta podaje, że aż 68% osób oceniło pracę rządu jako „raczej dobre”. Natomiast aż 89% ankietowanych popiera noszenie maseczek w miejscach, gdzie zachowanie dystansu nie jest możliwe. Z kolei 70% badanych popiera godzinę policyjną w miejscach wysokiego ryzyka. (czyli takich, gdzie w przeciągu tygodnia na 100 000 mieszkańców odnotowano co najmniej 50 nowych zachorowań) 

Dbajmy zarówno o siebie jak i o seniorów 

Jak wiemy bardzo często to osoby starsze trudniej i ciężej znoszą choroby, dlatego powinniśmy o nie dbać szczególnie. W dobie koronowirusa zadbajmy o to aby jak najmniej narażać je na spotkanie z chorobą. Zatem jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby jak również samej chorobie? 

  •  Zminimalizujmy wychodzenia w miejsca publiczne, zarówno my sami jak i z naszym seniorem.
  • Skrócić do minimum spacery, starać się przebywać w miejscach nie uczęszczanych przez innych ludzi. 
  •  Podczas spotkania znajomego zachowajmy dystans jak również unikajmy powitania całusem czy nawet poprzez podanie ręki. 
  • Podczas wyjścia z domu miejmy przy siebie płyn do dezynfekcji abyśmy mogli użyć go np. po dotknięciu klamki. 
  •  Zasłaniajmy usta i nos. 
  • Po powrocie dokładnie umyjmy ręce wodą z mydłem i jak również je zdezynfekujmy. 
  • Wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy. 
  • Unikajmy kontaktu z osobami które mają jakiekolwiek oznaki infekcji. 
  •  Podczas kichania czy kasłania zasłaniajmy usta i nos wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką. 
  • Unikajmy dotykania okolic oczu i nosa. 
  • W przypadku złego samopoczucia zarówno naszego jak i seniora po prostu skontaktujmy się z lekarzem. 

Jeśli będziemy przestrzegać zasad i stosować się do zaleceń możemy uchronić zdrowie swoje jak również seniora. Na dodatek przyczynimy się do szybszego zwalczenia wirusa.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!