Z wiekiem odczuwanie pragnienia słabnie, ale zapotrzebowanie organizmu na płyny nie zmienia się. Oznacza to, że senior powinien pić nawet wtedy, kiedy nie czuje takiej potrzeby. Tylko nawodniony organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a o odwodnienie u osób starszych jest bardzo łatwo. Seniorzy nie tylko piją za mało, ale często też przyjmują leki, które sprzyjają odwodnieniu.
Ile powinien pić senior?
Dietetycy podają wzór, wedle którego można wyliczyć zapotrzebowanie na płyny. Każdy z nas powinien wypijać około 0,03 litra płynów na każdy kilogram masy ciała. Jeśli więc senior waży 60 kg, to 60×0,03=1,8, co oznacza, że osoba o masie ciała 60 kg, powinna wypijać 1,8 litra płynów dziennie. Tu warto zaznaczyć, że płyny to nie tylko napoje pite ze szklanki, to również np. zupy czy woda zawarta w owocach i warzywach.
Woda, woda i jeszcze raz woda
Senior przede wszystkim powinien pić wodę, bo woda nawadnia organizm, a nawodniony organizm łatwiej się regeneruje, jest silniejszy. U osób z demencją, Alzheimerem, odpowiednie nawodnienie organizmu korzystnie wpływa na funkcjonowanie i świadomość człowieka. Przy dobrym nawodnieniu układ pokarmowy lepiej funkcjonuje, picie wody jest najlepszym sposobem zapobiegania zaparciom. Trzeba też pamiętać, że wiele witamin (np. witaminy z grupy B i C)rozpuszcza się właśnie w wodzie, odwodniony organizm nie będzie w stanie ich przyswajać.
Jeśli nie woda, to co?
Senior może pić praktycznie wszystkie płyny, których spożywania nie wyklucza jego stan zdrowia i które nie kolidują z przyjmowanymi przez niego lekami. Może pić więc soki, napoje owocowe, kompoty, różnego rodzaju herbaty, napoje mleczne a nawet kawę, jeśli oczywiście nie jest ona zabroniona przez lekarza. Zaznaczyć tu trzeba jednak, że ani kawa, ani czarna herbata nie nawadniają organizmu, więc napoi tych nie można zliczać do dobowego bilansu wypitych płynów.
Na rozgrzewkę
Seniorzy często odczuwają chłód, łatwiej więc przekonać ich do picia ciepłych napoi niż do picia wody. Temperatura podawanych napoi może mieć większe znaczenie właśnie teraz – w okresie jesienno-zimowych chłodów. Rozgrzewająco działają napoje mleczne – np. mleko z miodem, albo mleko z czekoladą i odrobioną chili. Na rozgrzewkę możesz podać seniorowi także słabe herbaty z różnymi dodatkami, np. z pomarańczą, goździkami i imbirem, z miodem i z malinami czy herbatę z rozmarynem, który ma działanie bakterio- i wirusobójcze oraz poprawia krążenie krwi.
Na lepszy sen
Seniorzy często cierpią na bezsenność. Jeśli twój podopieczny również ma problemy ze snem zwróć uwagę na to, co pije. Zrezygnuj z podawania mu, zwłaszcza po południu, czarnej herbaty, która zawiera teinę i kawy, która zawiera kofeinę, obie te substancje wykazują działanie pobudzające. Kawę i herbatę warto zastąpić naparami ziołowymi, które wykazują delikatne działanie uspokajające i ułatwiają wyciszenie. Do ziół o takich właściwościach zaliczamy melisę i kozłek lekarski (walerianę), rumianek ma natomiast działanie relaksujące, warto więc przed snem podawać seniorowi napary z tych ziół, ich działanie jest tym wyraźniejsze, im większa jest regularność w piciu naparów. Babciną metodą na lepszy sen jest natomiast picie ciepłego mleka, choć nie ma ona żadnego potwierdzenia w badaniach klinicznych, to podobno jest skuteczna, nie zaszkodzi więc spróbować .
„