Aktualne pokolenie 50+ to pokolenie, od którego wymaga się bardzo dużo. 50latek nadal powinien pracować, ma już zazwyczaj dorosłe dzieci, które oczekują pomocy przy wnukach. Do tego rodzice dzisiejszych 50latków wchodzą w wiek, kiedy sami potrzebują pomoc

Aktualne pokolenie 50+ to pokolenie, od którego wymaga się bardzo dużo. 50latek nadal powinien pracować, ma już zazwyczaj dorosłe dzieci, które oczekują pomocy przy wnukach. Do tego rodzice dzisiejszych 50latków wchodzą w wiek, kiedy sami potrzebują pomocy. Jak to pogodzić?

Praca i opieka nad rodzicami

Opiekę nad rodzicami trudno pogodzić z innymi obowiązkami, a godzenie opieki z pracą wyjazdową jest szczególnie trudne. Naturalne jest, że jeśli twoi rodzice są niesamodzielni i wymagają opieki na co dzień, a to właśnie Ty zapewniasz tę opiekę, nie możesz tak po prostu z dnia na dzień wyjechać. Musisz zapewnić za siebie zastępstwo. W większości wypadków opiekę nad rodzicami przejmują pozostałe dzieci lub dorosłe wnuki, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli nie ja, to kto?

W sytuacji, w której najbliżsi nie mogą sprawować opieki nad osobą starszą, z pomocą przychodzi państwo. Osobie, która jest niesamodzielna z racji wieku lub choroby należą się tzw. usługi opiekuńcze, które obejmują m.in. opiekę higieniczną, pielęgnacyjną i opiekę zaleconą przez lekarza. Jest to pomoc realizowana przez Ośrodki Opieki Społecznej, może być ona przyznana na stałe lub okresowo (np. na czas twojego wyjazdu), może być odpłatna lub darmowa. O warunkach pomocy decyduje Rada Gminy.

Dodatkowo można liczyć na bezpłatną pomoc pielęgniarki, o tym, czy jest ona potrzebna, decyduje lekarz. Pomoc ta może być doraźna lub długoterminowa.

Rodzice tęsknią

Nawet jeśli zapewnisz rodzicom najlepsza opiekę na czas twojego wyjazdu, musisz pamiętać, że będą bardzo przeżywali twoją nieobecność. Będę tęsknili, dlatego warto często do nich dzwonić. Będą się również o Ciebie martwili, bo rodzice martwią się przecież nawet o swoje bardzo dorosłe dzieci. Mogą być również niezadowoleni, obrażeni i zazdrośni o to, że będziesz poświęcać czas i uwagę innym.

Zdrowy egoizm

Podejmując decyzję o wyjeździe, musisz myśleć przede wszystkim o sobie. Taki wyjazd to nie tylko możliwość podreperowania domowego budżetu (praca opiekunki jest dobrze płatna), ale także okazja do zbywania doświadczenia zawodowego, podniesienia kwalifikacji (np. nauka języka) i zobaczenia innego kraju. Dlatego jeśli zastanawiasz się czy wyjechać i zostawić rodziców, pamiętaj, że miłość do nich nie powinna być silniejsza niż zdrowy rozsądek i zdrowy egoizm. Jeśli Ty nie zadbasz o swoje dobro, nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.

 

Ilustracja tytułowa pochodzi ze strony: https://digitalcamerapolska.pl/wydarzenia/2511-konkurs-z-podrozy-koleja-rozstrzygniety

Szybki kontakt!
+
Wyślij!