Ważne zmiany w Niemczech w 2020 roku

Spędzasz w Niemczech sporo czasu w ciągu roku, powinnaś więc wiedzieć jakie zmiany czekają Niemców w 2020, wiele z nich jest istotnych także z punktu widzenia niemieckiej Polonii. Sprawdź które z nich dotyczą Ciebie. 

Zmiany w finansach

W Niemczech zmienia się wysokość płacy minimalnej, od stycznia 2020 minimalna stawka za godzinę pracy wynosi  9,35 euro, wcześniej było to 9,19 euro. Zmienia się też wysokość płacy minimalne dla stażystów, teraz będzie to minimum 515 euro w pierwszym miesiącu stażu. Emerytury wzrosną od lipca, wysokość podwyżki będzie różna w różnych landach, w zachodnich landach wyniesie 3,15%, a we wschodnich 3,92%. Wśród zmian dotyczących finansów należy odnotować też wzrost Hartz IV dla osób samotnych, od stycznia to 432 euro. Ostatnia zmiana dotyczy podatków i jest zdecydowanie zmiana na lepsze. Podatek od artykułów higienicznych oraz elektronicznych wydań książek i gazet spadnie do 7%, będzie to spadek o 12 punktów procentowych. Zdrożeje natomiast energia elektryczna, tu musimy się liczyć ze wzrostem cen o 5,5%. Droższe będą też usługi kurierski. Zmiany dotyczą też robienia zakupów, od stycznia 2020 roku Niemcy mają obowiązek wydawania paragonów za każdy zakup, łącznie z posiłkami zakupionymi w restauracji. 

Zmiany w transporcie

Jeszcze bardziej opłacalne stanie się podróżowanie pociągiem, bilety będą tańsze, bo obniżony został VAT, który wynosi teraz tylko 7%. Droższe będą za to loty samolotowe, zmiana związana jest  ze wzrostem podatku lotniczego. Różnica wyniesie 8,03 eoro (było 5 euro, będzie 13,03 euro). Zmiana dotyczy lotów europejskich, więc także tych do Polski.

Zmiany nie ominą także tych, którzy podróżują samochodem. Jeszcze korzystniejszy stanie się zakup samochodu elektrycznego, jeśli samochód wart jest co najmniej 40.000 euro, premia wyniesie aż 6.000 euro, a nie jak wcześniej 4.000 euro. Dotkliwsze będą mandaty, warto wspomnieć o tym, który otrzymamy za złe parkowanie, bo zmiana jest znaczna. Za pozostawienie samochodu na ścieżce rowerowej lub na chodniku trzeba było w roku 2019 zapłacić 15 euro kary, w 2020 to już 55 euro.

Ten, kto posiada prawo jazdy na samochód osobowy (prawo jazdy kategorii B) może prowadzić motocykl o pojemności silnika do 123 cm3 i rozwijający prędkość do 15km/h. Trzeba jednak pamiętać, że w Niemczech aby prowadzić motocykl, posiadając tylko prawo jazdy kategorii B, trzeba mieć ukończone 25 lat, posiadać prawo jazdy minimum 5 lat i posiadać 9 jednostek dydaktycznych w teorii i w praktyce. 

Zmiany dotyczące zdrowia

Zmian jest niewiele, jednak z racji wykonywanej pracy, są one dla opiekunek bardzo ważne. Od stycznia 2020 pod numerami telefonów 116 i 117 każdy, kto ma taką potrzebę, uzyska pomoc medyczną polegającą na wstępnej ocenie objawów choroby. Infolinia jest czynna całą dobę, możesz z niej korzystać za każdym razem, gdy będziesz chciała skonsultować objawy chorobowe, które wystąpią u Ciebie lub u seniora. Jeśli osoba dyżurująca przy telefonie nie będzie potrafiła pomóc, skieruje Cię do specjalistycznej kliniki. 

Zmieniają się też przepisy dotyczące szczepień, od marca 202 roku dzieci i pracownicy palcówek edukacyjnych będą poddawani obowiązkowym szczepieniom przeciwko odrze. 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!