Lato – najlepszy czas na efektywny wypoczynek

Wakacje to czas odpoczynku i wszelkiego spowolnienia. Urlopów, ulic bez korków i komunikacji miejskiej, w której panuje ruch mniejszy niż zwykle. Dla opiekunek to nie zawsze czas wytchnienia, seniorzy potrzebują przecież wsparcia bez względu na porę roku. Zleceń w wakacje jest nawet więcej, bo wsparcia w opiece potrzebują też te rodziny, które na co dzień samodzielnie opiekują się seniorem, ale w wakacje chcą wyjechać na zasłużony urlop. Czy lato może być więc dobrym czasem na odpoczynek? Jak więc odpoczywać, kiedy praca wymaga całodobowej czujności i trudno wyznaczyć jej początek i koniec?

Czy w pracy opiekunki jest czas na odpoczynek?

Opiekunka nie ma ściśle wyznaczonych godzin pracy. Opieka nad seniorem wymaga aktywności wtedy, kiedy on tego potrzebuje. Jednak po spędzeniu kilku dni z podopiecznym można zauważyć pewną systematyczność w jego sposobie funkcjonowania i zauważyć jak przebiega jego codzienna rutyna. Ustalenie planu dnia pozwala zaobserwować okresy aktywności i odpoczynku seniora – snu nocnego, drzemek czy po prostu relaksu. Opiekunka, która potrafi przewidzieć czas, w którym nie musi realizować obowiązków, zyskuje czas na przerwę.

Co robią opiekunki w przerwie od pracy?

Wiele opiekunek przyznaje, że w przerwie od pracy… pracuje. Polki nie są nauczone odpoczywania. Wiele z opiekunek pracujących z seniorem przez całe życie łączyło pracę zawodową z opieką nad dziećmi prowadzeniem domu. Kobiety rano wychodzą do pracy, wracając z niej odbierają dzieci ze szkoły czy przedszkola, wracając robią zakupy, idą z dziećmi na lody czy plac zabaw. Po powrocie do domu gotują, piorą i sprzątają. Nawet kiedy dzieci zasną, znajdują czas na dodatkowe obowiązki, zawsze znajdzie się coś do wyprasowania, poskładania czy zacerowania. Można też zrobić domowe przetwory – dżemy czy soki. Opiekunki, które w taki sposób funkcjonowały przez całe swoje dorosłe życie, nie potrafią się zatrzymać. Zmienia się tylko czas i miejsce wykonywania obowiązków. I tak wiele Pań, zamiast odpoczywać podczas drzemki seniora, układa przyprawy w szufladach lub ubrania w komodach.

Jak przerwać łańcuch obowiązków?

Wiele kobiet nie potrafi odpoczywać, na szczęście można się tego nauczyć, i to na każdym etapie życia. Początkowo może wydawać się nienaturalne i trudne, ale tak naprawdę każdy z nas może znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli wydaje Ci się, że masz tak dużo zajęć, że nie jest to możliwe, jesteś w błędzie. Każdy z nas ma możliwość znalezienia chwil na to, aby oddać się przyjemności lub słodkiemu „nicnierobieniu”. Jak nauczyć się odpoczywać?
Musisz pamiętać, że czas wolny to jeszcze nie odpoczynek, a odpoczynek nie jest lenistwem. Jest niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania procesem służącym regeneracji organizmu.

5 kroków do nauki efektywnego odpoczynku

  • Pierwszym krokiem na naukę odpoczynku jest wpisanie go na listę obowiązków. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, na początek postaw sobie za zadanie odpoczywanie np. kwadrans każdego dnia. Poświęć 15 minut na robienie wyłącznie tego, co lubisz robić.
  • Stopniowo wydłużaj czas przeznaczony na odpoczywanie. Na początku twoje myśli będę krążyły wokół obowiązków, ale powtarzaj sobie, że teraz jest czas na przyjemności.
  • Poznaj siebie i sprawdź co tak naprawdę sprawia, że czujesz się zrelaksowana. Nie podążaj za modą, ale słuchaj głosu serca.
  • Pozwól sobie poczuć na co masz ochotę. To może być książka, krzyżówka, spacer czy po prostu leżenie. Staraj się unikać odpoczynku przed ekranem, będzie mniej efektywny niż każdy inny.
  • Nie pozwól sobie przeszkadzać. Jeśli w czasie twojego odpoczynku zadzwoni telefon lub zadzieje się cokolwiek innego, co może zaczekać, nie przerywaj odpoczynku. Nic się nie stanie, jeśli oddzwonisz np. za pół godziny.

Dlaczego odpoczywanie jest takie ważne?

Odpoczynek to nie tylko forma relaksu, ale również sposób na zniwelowanie zmęczenie psychicznego i fizycznego, co pozwala zachować energię i wydajność. Brak odpoczynku prowadzi do wycieńczenia fizycznego i psychicznego, bez odpoczynku obniża się nasz nastrój i odporność. Osoby, które nie odpoczywają są mniej kreatywne i częściej zapadają na infekcje. Umiejętność odpoczywania przekłada się na stan zdrowia i samopoczucia. Dlatego odpoczywaj na zdrowie!

Szybki kontakt!
+
Wyślij!