Upadek osoby starszej- jak uniknąć.

Wszystkie badania wskazują na to, że najwięcej wypadków, najwięcej urazów i sytuacji niebezpiecznych statystycznie ma miejsce w domu i jego najbliższym otoczeniu. Jest to o tyle szokujące, że zazwyczaj dom postrzegamy, jako miejsce bezpieczne. Okazuje się jednak, że większe jest prawdopodobieństwo uszkodzenia własnego działa podczas spokojnego weekendu w domu, niż podczas dalekiej podróży.

Wśród licznej listy niebezpieczeństw, jakie na ludzi czekają w ich własnych domach szczególnie dla osób starszych niebezpieczne są upadki i ich następstwa.

Co prawda znacznie częściej niż seniorzy przewracają się dzieci i ludzie dorośli w młodszym wieku. Jednak urazy, jakim ulegają oraz czas rekonwalescencji są znacznie poważniejsze właśnie po 65 roku życia.

Upadki są jedną z podstawowych przyczyn utraty sprawności i samodzielności. Często już sam strach przed upadkiem jest dla seniora na tyle paraliżujący, że bardzo ogranicza to jego aktywność fizyczną.

Najczęściej do upadku dochodzi podczas wstawania lub pochylania się. Warto, by opiekun osoby starszej zwracał jej uwagę, aby wstawała nieco wolniej. Zbyt szybka zmiana pozycji prowadzi bowiem do zawrotów głowy. Równie często do wypadku dochodzi podczas przemieszczania się. Najrzadziej natomiast osoby starsze upadają podczas faktycznie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji (np. wchodzenia po schodach czy drabinie)

Aby zmniejszyć ryzyko upadku warto przeorganizować otoczenie bliskich nam osób starszych, nawet kosztem estetyki. Na początku należy przyjrzeć się ubiorowi naszego podopiecznego. Opiekun powinien zadbać o to, by odzież seniora (zwłaszcza spodnie) nie była zbyt luźna i obszerna, aby podczas wstawania i poruszania się nie plątała się i utrudniała. Obuwie zaś nie może posiadać śliskiej podeszwy. Powinno odpowiednio przylegać do stopy nie powodując jej ucisku, ale jednocześnie dając poczucie stabilności. Nie może więc spadać z nogi.

Należy również usunąć z podłogi wszelkie „przeszkadzacze”. Małe dywaniki, wysokie progi, przedmioty ustawione w ciągach komunikacyjnych mogą stanowić problem. Warto w łazience, koło łóżka lub ulubionego fotela naszego seniora i koło łóżka zainstalować funkcjonalne poręcze. Ułatwią one wstawanie i pozwolą poczuć się bezpiecznie. W wannie lub kabinie prysznicowej przydane mogą być maty antypoślizgowe. Choć pięknie wygląda wypolerowana podłoga, należy unikać środków, które mogą powodować, że stanie się ona śliska i niebezpieczna.

Często do upadków dochodzi nocą, gdy nasz podopieczny udaje się do toalety. Warto pomyśleć o dobrym oświetleniu. Przydatne są lampki na fotokomórkę. Uruchamia je ruch- będą więc bezpiecznie oświetlać drogę do łazienki nocą. Jeśli nasz senior nie porusza się już tak pewnie i sprawnie pomocne mogą okazać się dodatkowe akcesoria, jak laska czy balkonik.

Konsekwencje upadku w podeszłym wieku są bardzo poważne. Często Seniorzy boją się przyznać do tego, że zdarzył im się ten nieprzyjemny wypadek, w obawie przed dalszymi konsekwencjami. Jest to duży błąd, gdyż często następstwo upadku jest znacznie groźniejsze, niż może się nam wydawać. Jeśli nawet nie doszło do złamania- mogły nastąpić inne urazy wewnętrzne, jak wstrząs mózgu, krwiaki, naciągnięcie mięśni. Często dochodzi do pęknięcia kości, zwłaszcza w obrębie miednicy. Dochodzi do unieruchomienia. Leżąc w łóżku często osoby starsze zapadają na kolejne dolegliwości, jak zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, zakrzepica, zaburzenie krążenia, czy odleżyny. Bardzo poważnym problemem jest depresja, które tez często pojawia się po upadku.

Smutna statystyka pokazuje, że upadki są powodem przyjęcia starszej osoby do domów opieki aż w 40% przypadków.  Należy więc zrobić wszystko, by nasz senior ich nie doświadczył.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!