Natura obdarza nas swoimi darami na każdym kroku. Czy wiesz, że mniszek lekarski, zwany popularnie mleczem, to roślina, z której można przygotować syrop o niezwykłych właściwościach? Będzie świetnym uzupełnieniem domowej apteczki, a do tego jest pyszny i można go podawać całej rodzinie.
Syrop z mniszka – dlaczego warto?
Mniszek lekarski nie bez kozery zwie się lekarskim. Syrop z mniszka poprawia odporność organizmu, ma właściwości przeciwzapalne i jest pomocny w leczeniu i łagodzeniu objawów infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wspomaga także działanie układu pokarmowego, można znaleźć również informacje o tym, że dobroczynnie wpływa na stan skóry i wykazuje ogólne właściwości odżywcze.
Syrop z mniszka – składniki
Do przygotowania syropu potrzebujesz tylko kilku składników – wody, cukru i samego mniszka oczywiście. Kwiaty mniszka najlepiej zbierać wtedy gdy są młode, możesz je zrywać przez cały kwiecień i maj, w tym roku wiosna przyszła późno, więc okres zbioru może się wydłużyć o kilka tygodni. Kwiaty najlepiej zbierać na łąkach umiejscowionych z dala od dróg i zabudowań, daje to gwarancje, iż nie będą zanieczyszczone.
Syrop z mniszka – proporcje
Syrop przygotowujemy z równych proporcji składników, w stosunku 1:1:!. Oznacza to, że na 1 kg cukru potrzebujemy 1 litr wody i 1 kg kwiatów. Mówiąc o kwiatach, mamy na myśli ich główki. Zrywamy sam kwiat mlecza, syrop można gotować z całego kwiatu, jeśli jednak chcemy pozbawić go gorzkawego smaku, należy usunąć zieloną część spod dolne części kwiatów. Kwiaty ważymy oczywiście po usunięciu zielonej części. Niektóre przepisy podają też proporcje uwzględniając ilość kwiatów, na kilogram cukru powinno być ich między 300 a 500.
Syrop z mniszka – przygotowanie
Aby przygotować syrop, kwiaty mniszka wkładamy do garnka i zalewamy wodą, gotujemy przez około 20 minut. Potem wywar odstawiamy na 24 godziny w chłodne miejsce. Po takim czasie wywar należy przecedzić przez gazę i odcisnąć lekko sok z kwiatów. Kwiaty wyrzucamy, a do wywaru dodajemy cukier i gotujemy do osiągnięcia konsystencji płynnego miodu. Do syropu można dodać sok z cytryny, niektórzy dodają też inne dodatki, np. tymianek. Tak przygotowany syrop przelewamy do słoików, ze względu na ilość cukru pasteryzacja nie jest konieczna.
Syrop z mniszka inaczej
Aby nadać syropowi z mniszka smak, który lubimy, można uzupełnić przepis o dodatkowe składniki. W przepisach wymieniane są: sok z różnych cytrusów, imbir, tymianek czy lawenda. Osoby, które nie spożywają cukru, mogą go zastąpić ksylitolem.
Podczas obróbki termicznej mniszek traci część swoich właściwości, jeśli chcesz zachować je wszystkie, możesz spróbować przygotować syrop bez gotowania. W tym celu należy w wysokim naczyniu (np. słoik) układać warstwami kwiaty mniszka i zasypywać je cukrem, a następnie zaczekać aż kwiaty puszczą sok. W ten sposób uzyskamy jednak dużo mniejszą ilość syropu i będzie on mniej trwały. Syrop powstały w wyniku gotowania może stać w słoikach około 12 miesięcy, a więc aż do następnych zbiorów.
Syrop może pić cała rodzina – także dzieci i seniorzy, dobrze jest wypijać 2-3 łyżeczki dziennie przez cały sezon infekcyjny – od jesieni, do wiosny. Syrop można wykorzystywać także jako miód – dodając jako słodziwo do różnych dań.