Stres przed pierwszym wyjazdem

Stres towarzyszy nam od zawsze, jest negatywnym odczuciem i często zdarza się, że nie potrafimy nad nim zapanować. Pojawia się w różnych momentach naszego życia.

Czym jest stres?

Stres to sytuacja zagrożenia powodująca wystąpienie reakcji obronnej organizmu w postaci przyjęcia postawy do obrony, podjęcia walki lub ucieczki przed zagrożeniem. Stres wywołuje każda zmiana w otoczeniu fizycznym i środowisku społecznym człowieka. Innymi słowy każda zmiana w naszym życiu powoduje nieprzyjemne napięcie, uczucie dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Przyspieszone bicie serca, spocone dłonie to skutki stresu.

Najmocniej przeżywa się te wydarzenia, które są dla nas nowe i nieznane oraz te, które wpływają na zmianę naszej sytuacji życiowej. Wyjazd za granicę, do obcego kraju wiąże się z dużym stresem oraz emocjami. Opiekunka może mieć obawy, że sobie nie poradzi na zleceniu oraz tym jacy są pracodawcy. Stresująca może być również sama podróż oraz fakt, że opiekunka zostawia w kraju swoją rodzinę.

W przypadku wyjazdów za granicę, elementem stresującym może być również znajomość języka oraz fakt porozumiewania się z podopiecznym. Opiekunka może mieć obawy czy „dogada się” ze swoimi pracodawcami, czy oni zrozumieją ją a ona ich. Niepokój może budzić również dostosowanie się do innej kultury oraz obyczajów i zwyczajów.

Jak sobie poradzić ze stresem?

Bardzo ważne jest zatem, aby dobrze przygotować się do wyjazdu: na początek wybrać sprawdzoną firmę, oferującą legalną pracę, ubezpieczenie zdrowotne oraz odprowadzane składki do ZUS. Warto na ten temat porozmawiać z osobami najbliższymi, znajomymi a także osobami, które już kiedyś wyjeżdżały za granicę pracując jako opiekunka.

Warto skupić się na plusach pracy za granicą, nie tylko materialnych. Praca jako opiekunka osób starszych to zdobycie cennego doświadczenia, poznanie innego kraju, zwyczajów tam panujących oraz podszlifowanie języka a także zapewnienie sobie i swojej rodzinie poczucia bezpieczeństwa finansowego.

Przed pierwszym wyjazdem warto dopilnować, aby zabrać ze sobą wszystkie najbardziej potrzebne nam rzeczy osobiste, ważne dokumenty (jak dowód osobisty, ubezpieczenie zdrowotne, prawo jazdy), odzież i obuwie na każdą pogodę, środki czystości i kosmetyki, a także leki, jeżeli się jakieś zażywa na co dzień. Należy również pamiętać o swoim telefonie komórkowym.

Jeżeli przed wyjazdem zadba się o najważniejsze sprawy, a pracę potraktuje jako nowe doświadczenie, uwierzy się w swoje możliwości, może się okazać, że stres w ogóle nie jest potrzebny.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!