Praca opiekunki, jak każda praca z człowiekiem, obarczona jest ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich jest pobyt podopiecznego w szpitalu. Z czym to się wiąże, jak zmienia się zakres obowiązków i czy opiekunka może zostać zwolniona? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Senior do szpitala, opiekunka do domu?
Kiedy senior trafia do szpitala, część rodzin wychodzi z założenia, że opiekunka nie jest już potrzebna i odsyła ją do domu. Dla opiekunki oznacza to przerwanie zlecenia i wiąże się z otrzymaniem wynagrodzenia w kwocie odpowiadającej części zlecenia jaką przepracowała. Czy na pewno? Niekoniecznie. Wielokrotnie podkreślamy, że wyjazd z agencją jest lepszy niż wyjazd indywidualny. Sytuacja, w której chory trafia do szpitala potwierdza tę tezę. Agencje zabezpieczają bowiem swoje opiekunki na taką ewentualność. W umowach pomiędzy agencją a rodziną powinny być zawarte zapisy regulujące takie sytuacje. Zazwyczaj wynika z nich, że nawet jeśli rodzina podopiecznego chce zrezygnować z usług opiekunki na czas pobytu seniora w szpitalu, to nie może tego zrobić w sposób nagły, ale obowiązuje w tym przypadku okres wypowiedzenia (zazwyczaj tydzień lub dwa), za który opiekunka musi otrzymać wynagrodzenie. W tym czasie może zostać ona zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, ale wypłacenie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia jest obligatoryjne.
Senior w szpitalu, opiekunka zostaje
Dużo częściej zdarza się, iż rodzina podopiecznego decyduje, że opiekunka powinna pozostać i kontynuować zlecenie podczas pobytu seniora w szpitalu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że rodzina oczekuje, aby opiekunka była przy chorym. Dodatkowo zazwyczaj trudno przewidzieć jak będzie zmieniał się stan zdrowia chorego, czy wyjdzie on ze szpitala, kiedy i w jakim stanie. Rodzinom łatwiej jest zatrzymać „starą” opiekunkę, niż szukać nowej.
W trakcie leczenia szpitalnego zmienia się oczywiście zakres obowiązków opiekunki. Po pierwsze jej zdaniem jest odwiedzanie chorego w szpitalu, rodzina może również upoważnić opiekunkę do tego, aby to ona kontaktowała się z lekarzem prowadzącym i otrzymywała informacje o stanie jego zdrowia. Głównym obowiązkiem opiekunki może stać się w tym czasie po prostu bycie przy chorym.
Rodzina może również poprosić o to, aby opiekunka, której zakres obowiązków w naturalny sposób uległ zmianie, skupiła się na prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Wyjazd, pobyt i powrót
Opiekunka często jest odpowiedzialna za przygotowanie podopiecznego na pobyt w szpitalu, doglądanie go kiedy jest hospitalizowany oraz przygotowanie seniora i mieszkania na powrót. Pierwszym krokiem będzie spakowanie walizki. Do szpitala należy zabrać przede wszystkim dokument tożsamości chorego oraz całą zebraną dokumentację medyczną, która zawiera historię choroby. Oprócz tego do szpitalnej torby podopiecznego muszą trafić oczywiście jego rzeczy osobiste, środki higieny osobistej, kosmetyki i ubrania oraz wszelkie inne rzeczy, bez których senior nie jest w stanie funkcjonować, np. okulary czy aparat słuchowy.
Bardzo ważnym krokiem jest również przygotowanie się, mieszkania i podopiecznego na powrót do domu. Jeśli pobyt w szpitalu nie jest planowany, ale wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia podopiecznego, to trzeba liczyć się z tym, że senior wróci do domu w stanie gorszym, niż z niego wyszedł. Może się okazać, że konieczne jest wprowadzenie zmian w otoczeniu czy sposobie opieki. Pobyt w szpitalu to dobry czas na ich zaplanowanie.